Tysiące ludzi wychodzą na ulice Polski: protestują przeciwko kontrowersyjnemu prawu medialnemu

Tysiące ludzi demonstrowało w Polsce w niedzielę wieczorem przeciwko kontrowersyjnej nowej ustawie medialnej, która zdaniem krytyków może ograniczać wolność prasy w kraju.

W Warszawie demonstranci zebrali się przed Pałacem Prezydenckim. Nieśli plakaty z hasłami typu „Wolne Media, Wolni Ludzie, Wolna Polska” którego „Mamy prawo do prawdy”. Zwrócili się także do prezydenta Andrzeja Dudy, aby nie podpisywał przyjętej przez parlament ustawy.

Protesty odbyły się również w innych miastach, takich jak Gdańsk, Szczecin, Poznań i Kraków. Dokładna liczba uczestników nie została podana przez policję ani organizatorów, poinformowała agencja DPA.

Do tłumu w Warszawie przemawiali dziennikarze i politycy opozycji, w tym były przewodniczący Rady Europejskiej i Donald Tusk, lider największej partii opozycyjnej, Platformy Obywatelskiej. „Jesteśmy tu dzisiaj, aby bronić wolności mediów. Jeśli będziemy trzymać się razem, wygramy. Razem pokonamy ten rząd”. Tuska była cytowana przez agencję AFP.

Nowelizacja ustawy medialnej została uchwalona przez polski Sejm latem tego roku, a we wrześniu odrzucona przez wyższą izbę parlamentu, Senat, z silną dominacją opozycji. Co zaskakujące, w piątek posłowie izby niższej ponownie głosowali nad ustawą i ponownie ją zatwierdzili.


Teraz prezydent Duda jest powiązany z konserwatywną partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS) u władzy. Latem Duda zapowiedział, że ustawa zawetuje obawy o wolność biznesu i słowa, a także relacje z partnerami zagranicznymi, zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak powiedział w piątek, że nadal musi to rozważyć, napisała agencja AP.

Krytycy postrzegają nowelizację ustawy medialnej jako próbę uciszenia przez prawicowy populistyczny rząd kanału informacyjnego TVN24 przed amerykańskimi właścicielami za krytyczne doniesienia.

Zgodnie z proponowaną nowelizacją właściciele mediów w Polsce nie powinni być uzależnieni od firm lub osób zarejestrowanych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym (EWG). Gdyby ustawa weszła w życie, amerykańska firma Discovery byłaby zmuszona sprzedać swój większościowy pakiet w TVN, jednej z największych prywatnych sieci telewizyjnych w Polsce. TVN24 jest jego kanałem informacyjnym.

Stany Zjednoczone wyraziły „głębokie rozczarowanie” polskim Sejmem w piątkowym głosowaniu. Wcześniej ostrzegali, że może to negatywnie wpłynąć na wolność prasy i otoczenie biznesowe dla zagranicznych inwestorów w Polsce.

Lewicowy polityk Gabriel Boric wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Chile.

Polski gabinet rządowy twierdzi, że nowelizacja ustawy ochroni polskie środowisko medialne przed potencjalnie wrogimi podmiotami zagranicznymi, takimi jak Rosja.

TVN uruchomił w niedzielę internetową petycję wzywającą Dudę do zawetowania ustawy. Według AP została podpisana wieczorem przez dwa miliony osób. „Ten atak na wolność mediów ma daleko idące konsekwencje dla przyszłości Polski” – czytamy w petycji. „Relacje ze Stanami Zjednoczonymi, największym sojusznikiem naszego kraju i gwarantem bezpieczeństwa, są niszczone”.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *