TASR News – 17:45: Krótki przegląd najważniejszych wydarzeń

Bratysława, 30 maja (TASR) – Krótki przegląd najważniejszych wiadomości z usług TASR w poniedziałek 30 maja 2022 r. o godz.

Bratysława – Ambicją Unii Europejskiej musi być dorównanie Europie. Powiedział to dziś premier Eduard Heger podczas końcowej oceny Konferencji w sprawie przyszłości Europy (CoFoE). Według premiera każdy kraj europejski, który spełnia te kryteria, powinien mieć możliwość zostania państwem członkowskim.

Bratysława – szef OĽANO i wicepremier Igor Matovič uważają za słuszną propozycję zakazu pokazywania symboli ruchów lub społeczności promujących orientację seksualną. Zdaniem szefa klubu parlamentarnego OĽANO Michala Šipoša jest to naruszenie zasad i umowy koalicyjnej. Propozycję przedstawili członkowie Rady Narodowej György Gyimesi (OĽANO) i opozycjonista Tomáš Taraba (niesklasyfikowany).

Bruksela – Po przybyciu na nadzwyczajny szczyt UE, który rozpoczął się po południu w Brukseli, słowacki premier Eduard Heger spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbánem. W osobnych negocjacjach próbował nakłonić Węgry do przyjęcia kompromisowej propozycji embarga UE na Rosję. Orbán powiedział mediom przed spotkaniem z Hegerem, że „na razie nie widzi kompromisu”.

Waszyngton – Prezydent USA Joe Biden wykluczył możliwość dostarczenia Ukrainie przez Stany Zjednoczone systemu rakietowego, który pozwoliłby Kijowowi uderzyć na terytorium Rosji. TASR przejął informacje od brytyjskiej agencji prasowej Sky News i agencji AFP.

Bucha – francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonn podczas dzisiejszej wizyty w Kijowie powiedziała, że ​​Francja jest gotowa zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy, która w 96 dniu broniła rosyjskiej agresji.

Wilno – Sojusz Północnoatlantycki nie jest już związany zobowiązaniami do powstrzymania się od rozmieszczania swoich sił w Europie Wschodniej. Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoan powiedział AFP.

Madryt – Premier Hiszpanii Pedro Sanchez powiedział, że nie da się złamać poparcia udzielonego Ukrainie przez Sojusz Północnoatlantycki i że prezydent Rosji Władimir Putin nie realizuje celów, które postawił sobie, gdy jego wojska zaatakowały Ukrainę 24 lutego.

kijów – Francuski dziennikarz zginął dzisiaj w ostrzale pojazdu ewakuacyjnego w pobliżu wschodnioukraińskiego miasta Siewierodonieck, który próbuje zdobyć członków rosyjskich oddziałów inwazyjnych. TASR odebrał wiadomości z Sky News i The Guardian.

kijów – Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, wobec którego toczy się śledztwo na Ukrainie pod zarzutem zdrady, został dopuszczony do opuszczenia kraju w celu wzięcia udziału w spotkaniu politycznym. Poroszenko, któremu w przeszłości dwukrotnie zakazano opuszczania kraju, był w drodze do Rotterdamu na spotkanie Europejskiej Partii Ludowej, jak donosi internetowa gazeta Ukraińska Prawda.

Zagrzeb – Cztery ofiary przyznały się do wczorajszego wypadku małego niemieckiego samolotu w Chorwacji. Zginął pilot i trzech pasażerów na pokładzie. APD poinformowało dziś, odnosząc się do chorwackiego dyrektora ochrony cywilnej generała Damira Tuty i klubu sportów lotniczych Bayer Leverkusen, do którego należał pilot.

Sztokholm – Dwie osoby zginęły wczoraj w nocy w strzelaninie w szwedzkim mieście Orebro, poinformowała dziś policja.

Bratysława – Ministerstwo Kultury otrzymało tytuł Efektywnego Użytkownika modelu CAF. W dniu dzisiejszym Minister Kultury Natália Milanová odebrała nagrodę, która potwierdza prawidłowe stosowanie kompleksowego narzędzia zarządzania jakością w sektorze publicznym.

Bratysława – Dzięki przeprowadzonym 296 testom RT-PCR, wczoraj na Słowacji wykryto 28 przypadków zakażenia nowym koronawirusem. Dodano ofiarę.

Bratysława – Ze względu na wady jakościowe w ubiegłym roku ze słowackiego rynku wycofano 28 leków, dwukrotnie więcej niż w 2020 roku. Tak wynika z rocznego raportu Narodowego Instytutu Kontroli Narkotyków za 2021 rok.

Bratysława – Scenograf, artysta, projektant i pedagog Ján Zavarský zmarł w wieku 73 lat. Stworzył setki scenografii na Słowacji i za granicą, za które zdobył kilka nagród.

Warszawa – Polski piłkarz Robert Lewandowski ogłosił koniec swojej kadencji w Bayernie Monachium. Powiedział dziś polskim dziennikarzom, że stracił wiarę w mistrzów Niemiec i ma nadzieję, że klub pozwoli mu na transfer.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.