Tankujesz w Polsce, żeby się ratować? Administracja finansowa zwraca uwagę na zbliżające się wysokie kary

Za tankowanie i zakup podstawowych artykułów spożywczych, przynajmniej na granicy, Słowacy w Polsce czy na Węgrzech.

Dzielić się

chronić
Zakwaterowany

Dzielić się
Udostępnij artykuł

Polski rząd tymczasowo obniża podatek VAT od paliw, aby spowolnić inflację. VAT na benzynę i olej napędowy został obniżony z 23% do 8%, co obniża cenę paliwa o kilkadziesiąt centymów za litr.

Środek ten będzie obowiązywał przez sześć miesięcy. Na Słowacji ceny paliw nadal rosną, a minimalna liczba mieszkańców naszego kraju przygranicznych w naturalny sposób testuje turystykę tankowania.

nowy czas zaznaczył, że Słowacy tankują już nie paliwo, ale także kanistry i różne pojemniki o dużej pojemności, w których przewożą dziesiątki litrów paliwa. W tym kontekście portal powołuje się na sprawozdanie finansowe Republiki Słowackiej, według którego Słowacy obchodzą w ten sposób prawo. Są zobowiązani opodatkować zakup, nawet jeśli mają go na „własną konsumpcję”.

„Jeżeli osoba fizyczna przewozi na naszym terytorium olej mineralny, będący paliwem, pojazdem innym niż zwykły zbiornik lub w przenośnym zbiorniku o pojemności powyżej dziesięciu litrów, podatek staje się należny z dniem przewozu tych paliw. naszego terytorium, podatnikiem jest osoba fizyczna, która je przewiozła i jest prawnie zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego i niezwłocznego uiszczenia podatku”, Poinformowała Martina Rybanská, rzecznik Dyrekcji Finansowej Republiki Słowackiej.

Ryzykują wysokie grzywny sięgające kilku tysięcy euro. „Osoba fizyczna podlega karze grzywny w wysokości od 30 euro do 16 000 euro za niezgłoszenie podatku w terminie. Nieudowodnienie pochodzenia lub sposobu pozyskania znajdującego się tam oleju mineralnego podlega karze grzywny w wysokości 100 do 100 000 euro. W procedurze grupowej urząd celny jest uprawniony do nałożenia grzywny w wysokości 165 euro.” – podsumowała rzeczniczka.

Od 1 lutego Polska zaczęła płacić VAT na żywność.

Większość artykułów spożywczych, z wyjątkiem dóbr luksusowych, podlega w Polsce 5% opodatkowaniu podatkiem VAT, który przez sześć miesięcy jest obniżony do zera. Według premiera Mateusza Morawieckiego zwiększy to budżet o 1,54 mld euro.

Słowacja nie planuje obniżać podatków od żywności i paliw.

Zgłoś błąd. Jeśli zauważysz wadę produktu lub masz jakieś uwagi, daj nam znać.

Podgląd obrazu: TASR – Michał Svitok

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *