Tanie zakupy w Polsce mogą być dla Czechów dość drogie: uważaj na granice!

Długie kolejki aut czeskich marek na polskich stacjach benzynowych, na parkingach lokalnych supermarketów brzmi w większości po czesku. Nie mówiąc już o tym, że zakupy u naszych północnych sąsiadów są od lutego jeszcze tańsze. Rząd w Warszawie w celu ograniczenia inflacji przez sześć miesięcy znacznie obniżył, ale też zniósł podatek VAT na niektóre produkty.

Szukają hamountów

Czescy kupujący szczególnie docenią zerową stawkę podatku na podstawowe artykuły spożywcze, takie jak nabiał i produkty zbożowe oraz mięso. VAT na paliwo został obniżony z 23% do 8%. A zaoszczędzenie prawie trzech centów na pełnym baku przy zakupie w Polsce jest tego warte! Jednak zgodnie z prawem można legalnie wwieźć pełny bak samochodu, w dodatku tylko 20 litrów w kanistrze. Jeśli ustalony limit zostanie przekroczony i celnicy wykryją to podczas kontroli, mają w swoim arsenale kilka sankcji – najlżejszy jest taki, że skonfiskują tylko nadwyżkę.

W najgorszym wypadku poddają sprawę w postępowaniu administracyjnym, w którym naliczają podatek akcyzowy i mogą nałożyć karę do miliona. „Mobilne patrole nadzoru są na ziemi każdego dnia” – powiedziała Bleskowi Ivana Kurková z administracji celnej.

Walizka pełna mięsa

Wręcz przeciwnie np. import mięsa – jeśli jest na własny użytek, nie obowiązują żadne ograniczenia. Teoretycznie w Polsce można kupić kompletną walizkę. „Jeśli jednak ma być przewożony w chłodni, należy przedstawić niezbędne dokumenty. Jest tam jasne, że nie będzie on przeznaczony do użytku osobistego” – dodaje Petr Vorlíček, rzecznik Administracji Weterynaryjnej państwa.

Ale kupowanie papierosów i alkoholu również w Polsce kusi. Choć VAT się dla nich nie zmienił, to na dłuższą metę pozostaje tańszy niż w naszym kraju. Na przykład paczka papierosów kosztuje o 30 koron mniej niż u nas.


Tabela: Ile możesz sprowadzić z Polski?
Tabela: Ile możesz sprowadzić z Polski? | Archiwa Błyskawicy

Nie dla biznesu

Mocny alkohol jest również tańszy, ale nawet tam trzeba pomyśleć o dozwolonej ilości. Przy przekraczaniu granicy w samochodzie można przewozić do 10 litrów spirytusu. „Importowany alkohol w zasadzie nie jest oficjalnie sprzedawany. Alkohol zakupiony w Polsce nie jest oznaczony paskiem kontrolnym, czyli czeską pieczątką” – zwraca uwagę Pavel Kopřiva z Państwowej Inspekcji Rolno-Spożywczej.

A na co jeszcze uważać? „Inne elementy ryzyka to np. transport dużej ilości leków na receptę zawierających pseudoefedrynę lub transport innych prekursorów wykorzystywanych do potencjalnej produkcji środków odurzających i substancji psychotropowych,podsumowuje rzeczniczka celna Kurková.

Kilogram udźca wieprzowego za 39 koron: Tanie polskie mięso doprowadza czeskich rolników do szału

Ekonomista: Potencjał do likwidacji

Prawie nic już od nas nie kupuję w Petrovicach u Karviné. Kupowałem coś tu i tam, ale za granicą, czyli naprawdę trochę, wszystko jest tańsze. Jeżdżę na benzynie, na baku oszczędzam ponad trzy grosze. To prawdziwa różnica”, mówi Marian Toráč (50).

Podczas gdy czescy kupujący i polscy sprzedawcy mogą teraz uścisnąć mi rękę, ci po czeskiej stronie tylko ze smutkiem widzą, że ich sprzedaż spada. Przyznaje to kierownik sklepu Petrovice Petra Holubová (31 l.) Polacy nie mogą konkurować ceną. Teraz ludzie chodzą do niej głównie na wypieki. „Kupi pół bochenka chleba i trzy bułki” – powiedziała Bleskowi na początku lutego, kiedy w Polsce wybuchła mania zakupów.

Wizja poprawy jest w zasięgu wzroku, ponieważ obniżone/zniesione podatki w Polsce mają obowiązywać do końca lipca. Według ekonomisty Štěpána Křeček może to być sprzedane przez mniejszego sprzedawcę, domy towarowe będą próbowały to powstrzymać. Czeskie stacje obsługi granicznej również mogą zostać zamknięte.

„Pytanie brzmi, czy ich działanie ma sens. Niektórzy operatorzy mogą tymczasowo zamknąć. Widzieliśmy to również podczas pandemii, kiedy ruch spadł,„Chomik powiedział Bleskowi.

Desperacja na granicy: Gorączka zakupów w Polsce, puste sklepy w Czechach!

Jak jechać do Polski?

Polska należy obecnie do kategorii krajów o bardzo wysokim ryzyku zachorowania i Po przyjeździe obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Można to zastąpić ujemnym testem antygenowym lub testem PCR sprzed mniej niż 48 godzin. Osoby z cyfrowym zaświadczeniem o szczepieniu lub nosicielu w ciągu ostatnich 180 dni nie podlegają kwarantannie.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.