Szwajcaria zawetowała wniosek Danii o dostarczenie wozów bojowych na Ukrainę

Zurych, 1 czerwca (TASR) – Szwajcarski rząd zawetował wniosek Danii o eksport szwajcarskich uzbrojonych pojazdów na Ukrainę. Podejmując tę ​​decyzję, powołał się na swoją politykę neutralności, w której odmawiał dostaw broni do stref konfliktu. TASR otrzymał raport z agencji Reuters, który w środę zaapelował do szwajcarskiego nadawcy publicznego SRF.

Neutralna Szwajcaria wymaga, aby kraje kupujące od niej broń złożyły wniosek o zezwolenie przed przeniesieniem broni w inne miejsce.

Jednak Szwajcarski Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych (SECO) odrzucił wniosek Danii o dostarczenie Ukrainie 20 wozów bojowych Piranha III, SRF cytuje oficjalne potwierdzenie sekretariatu.

Reuters zażądał również oświadczenia od SECO, ale jeszcze nie odpowiedział.

W kwietniu Szwajcaria zawetowała też eksport szwajcarskiej amunicji do czołgów przeciwlotniczych, którą Niemcy chciały wysłać na Ukrainę. Szwajcaria również nie zaaprobowała polskiego wniosku o eksport broni do sąsiedniej Ukrainy.

Szwajcaria jednak częściowo zrezygnowała z wcześniejszej praktyki przyjmowania sankcji Unii Europejskiej nałożonych na Rosję po inwazji wojskowej na Ukrainę.

Według Reutersa Szwajcaria stoi przed trudnym sprawdzianem związanym z wewnętrzną debatą o tym, jak interpretować szwajcarską politykę neutralności, dzięki której kraj ten uniknął również udziału w dwóch wojnach światowych ubiegłego wieku.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.