Szczyt NATO będzie bez Zemana, poleci tylko Fiala

Czechy będą reprezentowane dopiero na spotkaniu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli w przyszłym tygodniu w osobie premiera Petra Fiali (ODS). Miloš Zeman nie dotrze na szczyt.

„Mogę to potwierdzić” – napisał w Liście raportów rzecznik rządu Václav Smolka. – Tak, premier będzie obecny na szczycie w porozumieniu z prezydentem – potwierdził również w późnym wieczornym sms-ie rzecznik prezydenta Jiří Ovčáček.

Zeman brał udział we wszystkich szczytach Sojuszu Północnoatlantyckiego od 2014 roku, kiedy objął urząd. Dwaj czescy mężowie stanu złożyli wniosek online na ostatnim szczycie NATO pod koniec lutego.

Marcowy szczyt z udziałem prezydenta USA Joe Bidena będzie poświęcony sytuacji wojennej na Ukrainie. Bezpośrednio po nim odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej lub szczyt szefów państw i rządów UE-27. Oba wydarzenia odbędą się w Brukseli.

Po ciężkiej hospitalizacji prezydentowi Zemanowi lekarze odradzali wyjazdy za granicę, a po poprawie stanu zdrowia nie wykluczał wyjazdu za granicę. Wojsko na próżno szukało urządzenia, które pozwoliłoby mu – jako osobie na wózku inwalidzkim – wsiadać i wysiadać z samolotu.

Polska przygotowuje się do złożenia na szczycie oficjalnego wniosku o misję pokojową na Ukrainie. Fiala planuje przedyskutować tę propozycję z rządem, ale także z prezydentem przed wyjazdem do Brukseli.

„Czechy są gotowe do debaty na temat misji pokojowej” – powiedziała w piątek czeska minister obrony Jana Cernochova (ODS).

„Poprowadzę debatę na temat poparcia dla polskiej propozycji z prezydentem i członkami rządu” – powiedział Fiala ČTK. Chernoch wcześniej ostrzegał, że nie jest jasne, czy proponowane przez Polskę posunięcie będzie zgodne z prawem międzynarodowym.

Aktualizacja: Dodaliśmy wypowiedzi Jiříego Ovčáčka, rzecznika prezydenta Miloša Zemana.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.