Syn obecnego przywódcy wygrał przedterminowe wybory prezydenckie w Turkmenistanie

Aszchabad, 15 marca (TASR) – Serdar Berdymuczamedow, syn obecnego autokratycznego prezydenta Gurbanguly Berdymuczamedowa, wygrał wybory prezydenckie w Turkmenistanie. AFP podała we wtorek, powołując się na władze turkmeńskie.

47-letni Berdymuchamed oddał głos w przedterminowych wyborach w sobotę, wynika z danych Centralnej Komisji Wyborczej Turkmenistanu. Władze poinformowały w niedzielę, że liczenie głosów potrwa dłużej niż zwykle, przypomina agencja AP.

Łącznie o prezydenturę ubiegało się dziewięć osób. Na drugim miejscu z 11% głosów zajęła miejsce przedstawicielka bliżej nieokreślonej uczelni turkmeńskiej.

Gurbanguła Berdymuczamedow, obecny prezydent Turkmenii, premier i szef Senatu, stoi na czele reżimu od 15 lat. Zastąpił Saparmurata Nijazowa, prezydenta od 1990 roku.

W archiwalnym obrazie Gurbanguli Berdymuchamedowa
Zdjęcie: TASR/AP

Wybory ogłoszono na 12 marca po tym, jak autokrata Berdymuchamedow ogłosił zamiar ustąpienia. Wygrał poprzednie wybory w 2017 roku, zdobywając 97% oddanych głosów.

Turkmenistan, który ma duże rezerwy gazu ziemnego, jest według AFP jednym z najbardziej represyjnych i zamkniętych krajów na świecie. Ogólnie niewiele wiadomo o tym, jak reżim podejmuje codzienne decyzje.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.