Strolz naśladował ojca z połączonym triumfem, Zabystřan odpadł

CTK

CTK

Aktualizacja 10. 2. 2022 7:58

Austriackim zwycięzcą w stroju alpejskim został austriacki narciarz Johannes Strolz, który powtórzył sukces swojego ojca Huberta z Calgary w 1988 roku. Czeski reprezentant Jan Zabystřan rozpoczął wyścig z pewną nadzieją na dziewiąty zjazd, ale nie dojechał do mety. slalom na szczycie.

29-letni Strolz pokonał Nora Alexandra Aamodta Kilde, który ustanowił najszybszy czas zjazdu, o 59 setnych sekundy dzięki najszybszemu wyścigowi slalomowemu. Brąz zdobył 68 setnych dla kanadyjskiego zwycięzcy Jamesa Crawforda.

Zabystřan stracił 1,42 sekundy na zjeździe do Kilde i chciał przynajmniej wyrównać dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej zeszłorocznych Mistrzostw Świata w Cortinie. Jednak dziesięć sekund po starcie wycofał się ze slalomu w stosunkowo łatwym przejściu i nie ukończył kombinacji tak jak cztery lata temu w Pjongjangu, gdzie Ondřej Berndt był 16..

Mało znany Strolz zakończył swoje życie rok po wyrzuceniu z austriackiej drużyny narodowej. W sezonie olimpijskim musiał się przygotować, a nominację Pekinu zapewniło mu sensacyjne zwycięstwo miesiąc temu w slalomie Adelboden, co oznaczało dla niego pierwsze etapy zwycięzców Pucharu Świata. Ponadto zakwalifikował się do startu w ostatniej minucie 13 stycznia dzięki zdobyciu punktów FIS do Pucharu Europy w Tarvisio.

Specjalista sprintu Kilde zdobył drugi medal w Pekinie po brązowym w slalomie supergigantów. Inny narciarz alpejski, Crawford, zrekompensował rozczarowanie zjazdem, gdzie metal szlachetny uciekł o siedem setnych.

Mimo przyzwoitego piątego miejsca w zjeździe Austriak Marco Schwarz, ubiegłoroczny mistrz świata, któremu nie udało się poprawić swojej pozycji w mocniejszym slalomie, odpadł. Sześciokrotny zwycięzca mistrzostw świata w kombinacji, Alexis Pinturault z Francji, zajął 11. miejsce w zjeździe i nie ukończył slalomu.

Strolz może być ostatnim zwycięzcą kombinacji na dużej imprezie. Ze względu na większą specjalizację narciarzy ta niegdyś prestiżowa dyscyplina nie jest już częścią Pucharu Świata i grozi wykluczeniem z Pucharu Świata i Igrzysk Olimpijskich. Wystartowało 27 narciarzy, z których siedemnastu ukończyło cały wyścig, a ostatni zawodnicy stracili kilkadziesiąt sekund.