Stany Zjednoczone: Obrona powietrzna Ukrainy jest skuteczna, a Siły Powietrzne wciąż mają 56 samolotów

Aktualizacje: 11.03.2022 20:33
Opublikowany:

Waszyngton/Kijów – Obrona powietrzna Ukrainy jest bardzo skuteczna. Siły Powietrzne wciąż dysponują 56 maszynami, ale wykonują mniej operacji bojowych niż Rosjanie. Według Urzędu Ochrony Danych powiedział to dziś anonimowy przedstawiciel Departamentu Obrony USA.

„Oni (Ukraińskie Siły Powietrzne) wciąż mają około 56 myśliwców, co stanowi dużą część ich floty” – powiedział urzędnik, który rozmawiał z dziennikarzami pod warunkiem zachowania anonimowości. Dodał, że ukraińskie samoloty wykonują tylko od 5 do 10 akcji dziennie i że wojsko w większym stopniu polega na „wysoce skutecznej” i „kreatywnej” obronie powietrznej. Według niego, rosyjskie samoloty wykonują około 200 lotów dziennie.

Waszyngton niedawno odrzucił ofertę Polski dotyczącą dostarczania polskich myśliwców MiG-29 na Ukrainę za pośrednictwem amerykańskiej bazy w Niemczech. Zwrócił uwagę, że dostawa samolotów bojowych jest powszechnie uważana za bardzo ryzykowną i nieefektywną. Kijów twierdzi, że samoloty są potrzebne do ochrony ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

Armia rosyjska zamknęła ostatniego dnia lotniska wojskowe w okolicach Łucka i Iwano-Frankiwska. Według urzędnika Pentagonu ma to uniemożliwić ukraińskim siłom powietrznym wykorzystanie lotniska na zachodzie kraju do działań przeciwko rosyjskim siłom inwazyjnym.

Urzędnik powiedział dalej, bez dalszych szczegółów, że kolejna dostawa „systemów bezpieczeństwa” z USA jest obecnie w drodze do Europy. „Będziemy nadal dostarczać (wojskowe) zasoby na Ukrainę tak szybko i jak najwięcej” – dodał.

Rosja Ukraina USA armia bojowa

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.