Stanjura mówi, że polska propozycja zakazu handlu z Rosją jest nierealna

Sankcje są bardzo skuteczne, przyznał prezes czeskiego Banku Narodowego Jiří Rusnok. Według niego nie zmienią one układu sił na polu bitwy, ale będą druzgocące dla Rosji.

Kraje zachodnie reagują obecnie rozszerzonymi sankcjami na atak wojsk rosyjskich na Ukrainę; W tym tygodniu UE rozpoczęła czwartą rundę sankcji wobec Rosji. „Polska proponuje jak najszybsze włączenie blokady handlowej do pakietu sankcji” – powiedział w sobotę Morawiecki Reuterowi.

Premier Czech Petr Fiala (ODS) powiedział w sobotę ČTK, że przywódcy krajów UE omówią konkretne środki na szczycie Rady Europejskiej w przyszłym tygodniu. „Czechy zawsze stosowały najostrzejsze z możliwych sankcje wobec rosyjskiego agresora i będziemy to robić nadal” – powiedział.

We wtorek UE uruchomiła najnowszy pakiet sankcji wobec Rosji. Uderzył m.in. w jednego z najsłynniejszych rosyjskich miliarderów Romana Abramowicza i kilkunastu innych oligarchów powiązanych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Kraje UE zakazały także eksportu dóbr luksusowych, w tym samochodów, czy jakichkolwiek inwestycji w rosyjską energię. Z drugiej strony rosyjska stal i żelazo nie mogą być importowane do Europy. 27 zabroniło także wszelkich transakcji z niektórymi rosyjskimi spółkami publicznymi czy świadczenia usług ratingowych wszystkim rosyjskim podmiotom.

Polska proponuje też misję pokojową na Ukrainie. To może mieć sens, przyznał Austriak

Wicepremier i minister spraw wewnętrznych Vít Rakušan (STAN) wyobraża sobie, że wysłanie misji pokojowej Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) na Ukrainę po rosyjskiej inwazji może mieć sens. Ale musi to być właściwie zdefiniowane prawnie, powiedział dziś w programie CNN Prima News Terezie Tománkovej. Przewodniczący grupy parlamentarnej SPD Radim Fiala opowiada się raczej za misją pokojową prowadzoną przez ONZ (ONZ).

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w piątek, że formalna prośba o misję zostanie złożona w przyszłym tygodniu na szczycie NATO, który serwer Prezydent Miloš Zeman po raz pierwszy nie weźmie udziału w raporcie. Polski wicepremier Jarosław Kaczyński również mówił o propozycji w tym tygodniu podczas wizyty w Kijowie. Według niemieckiej prasy kanclerz Niemiec Olaf Scholz sprzeciwił się wysłaniu podobnej misji w środę.

„Musimy wejść w ramy prawne, aby misję naprawdę zdefiniować jako utrzymywanie pokoju, abyśmy nie wdali się w to, co byłoby początkiem wojny NATO” – powiedział. „Austriacki. Jeśli zostanie to określone i omówione na przykład w ONZ, można sobie wyobrazić, że miałoby to sens. „Czechy muszą uczestniczyć we wszystkim, co może pomóc w rozwiązaniu konfliktu jako takiego” – dodał minister.

Fiali z SPD dziwi fakt, że NATO wysyła misję pokojową, która dostarcza broń na Ukrainę. Wręcz przeciwnie, jego ruch byłby dla misji pokojowej ONZ. „Obawiam się, że jeśli NATO podejmie misję pokojową, może się nie udać” – dodał.

Według piątkowego oświadczenia dla ČTK, premier Petr Fiala (ODS) będzie rozmawiał z prezydentem Milošem Zemanem i członkami rządu o poparciu dla polskiej propozycji. Ani rząd, ani rzecznik zamku Jiří Ovčáček nie powiedzieli ČTK, kiedy odbędzie się spotkanie z Zemanem. „Główni uczestniczący aktorzy na bieżąco zajmują się polityką zagraniczną Czech. Przed kolejnym szczytem omówią również tę kwestię” – powiedział CTK rzecznik rządu Vaclav Smolka.

24 marca odbędzie się nadzwyczajny szczyt NATO, na którym prezydenci i premierzy będą rozmawiać o pomocy dla Ukrainy i wspólnych działaniach przeciwko Rosji. Po raz pierwszy prezydent Zeman nie weźmie udziału w szczycie. Czechy reprezentować będzie Fiala. Na ten sam dzień zaplanowany jest również szczyt Unii Europejskiej.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.