Sporne prawo aborcyjne zabiło już drugą polską matkę trojga dzieci

Śledztwo w sprawie śmierci 37-letniej ciężarnej Polki przejęła miejscowa prokuratura, która zbada podejrzenia o błąd w sztuce lekarskiej.Zdjęcie: ,

Demonstranci podczas demonstracji przeciwko surowej polityce antyaborcyjnej w Warszawie noszą zdjęcie Izabeli, która zmarła w listopadzie 2021 w 22. tygodniu ciąży na skutek wstrząsu septycznego z powodu spornego prawa.
Właściwa prokuratura w Katowicach skontroluje trzy przychodnie, w których niedawno hospitalizowano kobietę z Częstochowy na południu Polski – poinformowała agencja DPA.

Krewni zmarłej matki trojga dzieci, która w pierwszym trymestrze spodziewała się bliźniąt, postawili poważne zarzuty leczącym się lekarzom. Twierdzą, że ze względu na rygorystyczne przepisy antyaborcyjne lekarze nie odważyli się przeprowadzić zabiegu, który mógłby uratować życie kobiety.

Czekali, czekali

Według pielęgniarki zmarłego w mediach społecznościowych, kobieta została zabrana do szpitala pod koniec grudnia z bólem brzucha i wymiotami. Według niej, 23 grudnia lekarze ogłosili śmierć płodu, którego jednak nie usunęli z macicy. Siedem dni później zmarł drugi płód.

Polska, protest Czytaj więcej Wycofali się dopiero po śmierci kobiety. Surowe przepisy dotyczące aborcji w Polsce uległy złagodzeniu

Niedługo po operacji, podczas której z jej ciała usunięto dwa martwe płody, u kobiety doszło do zatrucia krwi i jej stan gwałtownie się pogorszył. Zmarła we wtorek 25 stycznia.

„Po śmierci pierwszego dziecka 23 grudnia postanowiono poczekać na szansę uratowania drugiego dziecka” – napisano w oświadczeniu szpital. Jednak pomimo starań lekarzy, nie udało się, poinformował szpital, dodając, że po śmierci drugiego płodu podjęli decyzję o przerwaniu ciąży.

Pierwszy przypadek w listopadzie

Sprawa przypomniała wielu Polakom o losie 30-letniej Pszczyny, która zmarła w listopadzie ubiegłego roku w wyniku wstrząsu septycznego. Po odmowie aborcji lekarze postanowili poczekać, aż płód umrze po spuszczeniu płynu owodniowego. Według rodziny zmarłego był on pierwszą ofiarą nowej polskiej ustawy antyprzekroczeniowej.

Polska Czytaj więcej Straszny, okrutny. Polacy mówią rządowi, że prawa zabijają kobiety

W Polsce rok temu weszła w życie surowsza ustawa o aborcji – na podstawie kontrowersyjnego postrzegania przez Trybunał Konstytucyjny. Takie interwencje są już dozwolone w kraju tylko w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub zagrożenia życia lub zdrowia matki.

W październiku 2020 r. polski Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją aborcje dokonywane z powodu nieodwracalnych wad rozwojowych płodu, które obejmują szeroki zakres urazów, od zespołu Downa po choroby śmiertelne.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.