Spór o ziemię w Hlubčicach, polscy rolnicy wyszli na protest

18 stycznia polscy rolnicy zorganizowali demonstrację w Hlubčicach. Żądają podziału gruntów eksploatowanych obecnie przez rolniczego giganta Top Farms. Na granicy z Polską niemałe emocje wywołały prowadzone przez władze negocjacje dotyczące przyszłości gruntów w użytkowaniu Top Farms Hlubčice.

Top Farms Głubczyce Gospodarstwa prowadzą działki w okolicach Hlubčic w Polsce.

| Zdjęcie: Denik / František Kuba

„Doskonale rozumiemy rolników, bo my też jesteśmy rolnikami. W gminach Hlubčice, Branice, Kietrz, Baborów i Pawłowiczki zarządzamy jednymi z najlepszych gruntów rolnych w Polsce” – mówi na swojej stronie internetowej holding Top Farms Hlubčice. jest największym producentem ziemniaków w Polsce. .

Ponadto produkuje również przyzwoite ilości rzepaku, buraków cukrowych, pszenicy i własne stado liczące 1600 krów mlecznych. Top Farms firmy nasienne i hodowlane. działa nie tylko w Polsce, ale także w Czechach i na Słowacji.Polski powiat Hlubčice sąsiaduje z powiatem Bruntál. Z Krnova do Hlubčic jest piętnaście kilometrów.


Chronione składowisko odpadów. Dzięki Deníkowi naukowcy odkryli najrzadszą żabę Krnova

To właśnie w Hlubčicach przed siedzibą Starostwa Powiatowego zgromadzili się 18 stycznia demonstranci z obozu prywatnych rolników. Ulicę przed urzędem zapełnili protestujący, niosąc hasła takie jak „My też jesteśmy chłopami”, „Nic o nas bez nas” czy „Kiedyś tym przeżyliśmy”. Manifestacje są nadzorowane przez policję, ale na razie wszystko przebiega spokojnie.

Jesienny dzień w Top Farms Głubczyce / 2021

Źródło: YouTube

W 2011 roku Top Farms Hlubčice nie zarezerwowało części gruntów dla rolników indywidualnych, co było warunkiem przedłużenia państwowej umowy użytkowania gruntów. Pierwotna umowa wygasa z końcem 2023 roku, co w powiecie Hiatčice (powiat) uwolni dziesięć tysięcy hektarów ziemi pod przetargi dla nowych najemców.

Działacze Solidarności obawiają się, że podział ziemi będzie sprawiedliwy dla drobnych rolników, więc zaczęli organizować protesty. Do Hlubčic przywieźli ze sobą dziesiątki traktorów i maszyn rolniczych na dowód, że mają co uprawiać, ale jednocześnie swoje zdanie wyrażają bojący się pracy pracownicy Top Farms Hlubčice.


Pusty gabinet stomatologiczny.  obrazek ilustracyjny

Masakra: czterech dentystów Krnov jest skończonych, zaczyna się tylko jeden

Burmistrzowie i menedżerowie czołowych burmistrzów również martwią się sytuacją. Top Farms zatrudnia 250 osób, głównie w wieku przedemerytalnym, które walczą z przekwalifikowaniem. Setki osób więcej jest zatrudnionych przez rolniczego giganta sezonowo i korzysta z usług kilku lokalnych firm. Izba Rolnicza i samorządy starają się znaleźć rozwiązania i moderować dialog między grupami interesu. Wyzwaniem jest także stworzenie przedsiębiorstwa państwowego, które utrzyma zatrudnienie.

„Do kompromisu pozostały niecałe dwa lata” – powiedziała Nowa Trybuna Opolska z NTO, która zwróciła uwagę na protesty rolników. Po polskiej stronie granicy czeka na redystrybucję około 10 000 hektarów gruntów rolnych. Dla porównania holding Agrofert posiada w Czechach około 22 400 hektarów ziemi, a imperium Radovana Vítka około 17 000 hektarów. W ubiegłym roku w wyniku połączenia kilku firm powstał nowy czeski kolos rolniczy Forestlaan.


Mimo swojej choroby ambasador Lubomír Volný pojechał do Bruntalu na demonstracje.  8 stycznia 2022

Przytul i pocałuj chorego wystawcę Free o nazwie protestujący w Bruntál

Jest własnością Charlhold Yellow Ltd. z siedzibą na Cyprze. Posiada ponad 11.500 hektarów ziemi. Miliarder Pavel Tykač od dawna jest jednym z największych właścicieli ziemskich w Czechach. Informacja ta została opublikowana przez magazyn Forbes w sierpniu 2021 roku.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.