Spadek rosyjskiej gospodarki nie będzie w tym roku tak znaczący, jak oczekiwano

Ekonomiści skorygowali swoje szacunki dotyczące załamania się rosyjskiej gospodarki w tym roku. Nie będzie tak duży. Jednak to, że zorientowana na eksport gospodarka pogrąży się w tym roku w recesji, jest pewne, wynika z ankiety przeprowadzonej wśród 18 ekonomistów.

Według prognoz ekonomistów z końca maja, z którymi skontaktowała się agencja Reuters, rosyjska gospodarka powinna w tym roku spaść o 7,6%. Podobna prognoza z końca kwietnia wskazywała na spadek produktu krajowego brutto (PKB) Rosji o 8,4%.

Rosyjscy urzędnicy jeszcze bardziej poprawiają swoje szacunki. Podczas gdy rosyjskie Ministerstwo Gospodarki podało kilka tygodni temu, że gospodarka może skurczyć się w tym roku o ponad 12%, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina Maxim Oreshkin powiedział w połowie maja, że ​​spadek nie powinien przekroczyć 5%.

Ekonomiści spodziewają się spowolnienia gospodarczego słabszego niż początkowo oczekiwano, głównie z powodu działań banku centralnego. Jej polityka monetarna nie jest tak jastrzębia, jak początkowo oczekiwano, ponieważ inflacja jest poniżej poziomu, którego obawiali się politycy i ekonomiści wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę.

Według majowych prognoz inflacja w Rosji ma w ubiegłym roku przyspieszyć z 8,4 do 16,4 proc. Mimo znacznego przyspieszenia nowe szacunki są dużo bardziej optymistyczne niż miesiąc temu, kiedy ekonomiści oczekiwali, że inflacja w tym roku sięgnie 20,5%.

Mogłoby to pozwolić bankowi centralnemu na dalsze obniżenie głównej stopy procentowej do 8% na koniec roku. Oczekiwano, że podstawowa stopa procentowa do końca roku wyniesie 10,5%.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu w czwartek 26 maja bank ponownie obniżył główną stopę o 300 punktów bazowych do 11%. Jednocześnie nie wykluczył redukcji na innych spotkaniach. Kolejny odbędzie się 10 czerwca.

Za spowolnieniem inflacji kryje się w dużej mierze słaby popyt konsumpcyjny, a także umocnienie rubla. Jest z kolei sztucznie wspierany przez poinwazyjne kontrole kapitału w Rosji w celu ochrony sektora finansowego, a także rekordową nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących z powodu wysokich cen towarów w eksporcie i gwałtownego spadku importu.

Ekonomiści twierdzą, że kurs rubla może znacznie się osłabić do końca roku, ale nawet tutaj najnowsze prognozy są lepsze niż przed miesiącem.

Podczas gdy w kwietniu ekonomiści oczekiwali, że rubel do dolara zakończy rok na poziomie 83,50 RUB/USD, majowa prognoza umocniła kurs rosyjskiej waluty na koniec roku do 77,80 RUB/USD. We wtorek kurs rubla wyniósł około 63 RUB/USD.

(TASR)

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.