Słowacy obwiniają NATO w Europie za prawie wojnę – euractiv.sk

We wszystkich punktach styku Słowacy są gotowi pomóc swojemu wschodniemu sąsiadowi poniżej średniej europejskiej, przy czym prawie jedna trzecia uważa, że ​​agresorem jest NATO. Jest to drugi najwyższy wskaźnik wśród siedemnastu krajów europejskich.

Wojna na Ukrainie zjednoczyła Europę nakładając sankcje na Rosję, nowe śledztwo Agencja YouGov pokazała jednak, że Europejczycy nie zgadzają się w kwestii, kto jest odpowiedzialny za wojnę.

Podczas gdy obywatele Skandynawii, Wielkiej Brytanii i Polski w przeważającej większości głosowali na Rosję jako agresora, na Słowacji tak uważa tylko 38% osób, co stanowi trzeci najniższy odsetek respondentów.

Jeśli chodzi o wskazywanie palcem na NATO, Bułgarzy są na szczycie listy z 44%. Aż 31% Słowaków twierdzi, że wojna to wina NATO, co jest drugim co do wielkości wskaźnikiem.

Z tego, co przeczytałeś i usłyszałeś, kto Twoim zdaniem jest odpowiedzialny za obecną sytuację na Ukrainie?

Posłanka do PE Miriam Lexmann (PPE/KDH) uważa wyniki ankiety za zaniedbanie komunikacji strategicznej i walki z dezinformacją. „Głęboko wierzę, że wiele obecnych środków bezpieczeństwa departamentów w celu przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, w tym dezinformacji, pomoże nam zapobiec poważnym skutkom społecznym ich rozprzestrzeniania się” – powiedziała.

Połowa Słowaków uważa też, że UE powinna inwestować w rozmowy dyplomatyczne i handel z Kremlem, a nie w obronę przed rosyjską agresją. Ten punkt widzenia podzielają Bułgarzy i Grecy, podczas gdy w innych państwach członkowskich panuje odmienne przekonanie. Jedna trzecia Słowaków i średnio około połowa Europejczyków dążyłaby do uzyskania przez Ukrainę statusu kandydata i szybkiego przystąpienia do Unii.

Słowacy, podobnie jak Bułgarzy, Grecy i Węgrzy, nie kopiują opinii swoich europejskich odpowiedników na większość pytań w ankiecie i pozostają poniżej średniej unijnej na korzyść Ukrainy. Chociaż ani jedna trzecia Słowaków byłaby za wysłaniem broni na Ukrainę, średnia europejska wynosi 58%.

Wśród Europejczyków jest znacznie mniejsze poparcie dla wojsk NATO walczących u boku Ukraińców, za co byłaby około jedna trzecia populacji, podczas gdy na Słowacji krok ten jest jeszcze mniej popularny i nie poparło go tylko 18% Słowaków. Wojna na Ukrainie i sankcje wobec Rosji podnoszą ceny surowców energetycznych, co przekłada się również na wyższe ceny energii. 22% Słowaków jest gotowych to zaakceptować, podczas gdy średnia europejska wynosi 42% osób.

Wręcz przeciwnie, 84% Europejczyków popiera pomoc humanitarną na Ukrainie, a 77% Słowaków zgadza się z tym. Chociaż w ostatnich miesiącach przez Słowację migrowały setki tysięcy uchodźców, zgadza się z tym 66% Słowaków. 80% Europejczyków pozwoliłoby Ukraińcom na wjazd do kraju, a 74% powitałoby ich na rynku pracy.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *