Senator Brejza, wyśledzony przez spyware, złożył skargę na szefa rządu PiS Kaczyńskiego

Senator polskiej opozycji Krzysztof Brejza, którego telefon komórkowy został zaatakowany przez oprogramowanie szpiegujące, złożył pozew cywilny przeciwko liderowi rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosławowi Kaczyńskiemu o zniesławienie.

Zrobił to dla swoich zeznań, które wskazywały, że był obserwowany w związku z przestępstwem.

Mój ojciec został wezwany na przesłuchanie

Kilka godzin po tym, jak pojawiły się wieści o procesie Brejza przeciwko Kaczyńskiemu, polscy prokuratorzy poinformowali jego ojca, że ​​jest przesłuchiwany jako podejrzany.

Ryszard Brejza, burmistrz Inowrocławia, powiedział, że otrzymał wezwanie, ale nie poinformował go o sprawie.

„Czuję się jak postać z powieści Franza Kafki Proces. Nie wiem, co to jest, mogę się tylko domyślać”. mówił dla TVN24.

Senator Brejza nazwał wezwanie ojca do zemsty na rodzinie pozwem i objawieniem „Przestępstwa związane z nielegalną inwigilacją opozycji”.

Kilka razy użyli pająka na senatorze

Obaj Breżzowie uważają, że PiS usiłuje ich posądzić o usprawiedliwienie użycia oprogramowania szpiegującego, przeznaczonego do walki z terroryzmem i innymi poważnymi przestępstwami, przeciwko oponentom politycznym.

Dochodzenie przeprowadzone przez The Associated Press (AP) i Citizen Lab Cybersecurity Center Uniwersytetu Toronto ujawniło trzech krytyków rządowych, w tym Krzysztofa Brejza, oprogramowanie szpiegujące Pegasus izraelskiej grupy NSO.

Ustalenia AP i Citizen Lab zostały niezależnie zweryfikowane przez Amnesty International, która potwierdziła, że ​​wielokrotnie używała lancetu na senatorze w 2019 roku prowadząc opozycyjną kampanię wyborczą.

Edytowany z telefonu komórkowego

Wiadomość, którą ukradł ze swojego telefonu komórkowego, została zredagowana i wyemitowana przez telewizję państwową w ramach przedwyborczej kampanii oszczerstw, którą PiS niewiele wygrał.

Oprócz Brejza na celowniku Pegasusa stali się Roman Giertych, prawnik reprezentujący polityków opozycji w wielu drażliwych politycznie sprawach, oraz prokurator Ewa Wrzosek.

W piątek Kaczyński przyznał, że Polska kupiła pegaza Pegasus, który, jak powiedział, jest narzędziem w walce z przestępczością i korupcją.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.