Senat zatwierdził rozmieszczenie wojsk w jednostce NATO na Słowacji. Izba jeszcze tego nie potwierdziła iROZHLAS

Senat zatwierdził rozmieszczenie do 650 czeskich żołnierzy w nowej dwutysięcznej jednostce Sojuszu Północnoatlantyckiego na Słowacji. Celem jest wzmocnienie obrony przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Czescy żołnierze mają dowodzić wielonarodową jednostką, w skład której wejdą także żołnierze z Niemiec, Polski, Słowenii, Holandii i Stanów Zjednoczonych. Misję poparło w czwartek 61 z 64 obecnych senatorów. Oczekuje się, że Izba wyda zgodę w przyszłym tygodniu.




Praga

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wrażenie



Skopiuj adres URL




Skrócony adres





Blisko




Czeskie wojska wzmacniają nową jednostkę NATO na Słowacji (zdjęcie ilustracyjne) Zdjęcie: Michaela Danelová | Źródło: iROZHLAS.cz

„Wysłanie naszych wojsk na Słowację to naprawdę bardzo silny gest polityczny, który bezsprzecznie wyraża nasze pragnienie wypełnienia zobowiązania do obrony zbiorowej w ramach NATO” – powiedział senatorom minister spraw zagranicznych Jan Lipavský (Piraci).

Według niego w grupie bojowej na Słowacji znajdą się także żołnierze z Niemiec, Polski, Słowenii, Holandii i Stanów Zjednoczonych.


Słowacja zatwierdziła operację wojsk z sześciu krajów, w tym z Czech, na swoim terytorium wzmocni wschodnie skrzydło NATO

Przeczytaj artykuł


Oprócz dowodzenia i łączności, armia czeska wyśle ​​do zgrupowania jednostkę zmechanizowaną, żandarmerię wojskową i zajmie się logistyką. Podobne oddziały NATO będą na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii – przypomniał minister.

Przewodniczący senackiej komisji obrony Pavel Fischer (niezależny) wezwał rząd do wzmocnienia czeskiej obecności wojskowej w krajach bałtyckich iw Polsce. „Zagrożenie jest realne, Ukraina walczy też o kształt kontynentu europejskiego” – powiedział Fischer.

Jak poinformowała minister obrony Jana Černochová (ODS), w krajach bałtyckich operuje już 200 czeskich żołnierzy, gdzie od kwietnia po raz kolejny będą pomagać w ochronie przestrzeni powietrznej przed pięcioma czeskimi myśliwcami Gripen.

Jednocześnie rząd wcześniej zdecydował, że sojusz może rozmieścić w dowolnym miejscu na swoim terytorium 180 specjalistów chemicznych i 400 członków 4. Brygady Szybkiego Rozmieszczenia, którzy zostali przydzieleni do sił szybkiego reagowania NATO.

Zatwierdzony mandat dla misji słowackiej pozwala na wysłanie do 650 żołnierzy w okresie do 30 czerwca 2023 r. Černochová wcześniej mówiła, że ​​do jednostki sojuszniczej wyjedzie około 400 żołnierzy, reszta mandatu jest przeznaczona jako rezerwa do zmiany wojsko.


Według Fiali Czesi zawdzięczają swoje bezpieczeństwo Unii Europejskiej i NATO, nie chcą wysyłać uchodźców do innych krajów

Przeczytaj artykuł


W skład jednostki, która będzie znajdować się w okręgu wojskowym Lešť w obwodzie zwoleńskim, wejdzie również 50 żołnierzy, którzy zbudowali i obsługiwali bazę humanitarną dla ukraińskich uchodźców w pobliżu wsi Jamník koło Liptowskiego Mikulasza. Całkowity koszt mandatu ma wynieść około 540 milionów koron.

Jedynie były komunista Jaroslav Dubrava (dla Severočechy.cz), znany z prorosyjskich działań i poparcia dla działań prezydenta Rosji Władimira Putina, głosował przeciwko słowackiej misji armii czeskiej.

Lumír Kantor (KDU-ČSL) i David Smoljak (STAN) wstrzymali się od głosu. Smoljak powiedział później, że pomylił głosowanie i popiera wysłanie żołnierzy na Słowację.

Zatwierdzenie dalszej pomocy

Ukraińscy uchodźcy będą mieli łatwiejszy dostęp do rynku pracy. Będą mogli pracować bez zezwolenia na pracę i uzyskać zatrudnienie bez barier. Ich dzieci będą mogły zacząć uczęszczać do grup dziecięcych. Uchodźcy otrzymają wkład finansowy, tzw. zasiłek humanitarny w wysokości 5000 koron, nawet wielokrotnie.

Gospodarstwa domowe przyjmujące uchodźców mogły otrzymać wkład finansowy. Do tej pory przewidziana jest kwota 3000 CZK na osobę miesięcznie, ale maksymalnie 9000 CZK miesięcznie. Projekt, który zakłada to wszystko, został w czwartek zatwierdzony przez Senat. Teraz prezydent zabierze go do podpisu.


Wsparcie motywacyjne dla rodzin przyjmujących uchodźców? Około dwunastu tysięcy, oblicza szef Ludzi w Potrzebie

Przeczytaj artykuł


Ukraińcy posiadający wizę czasową będą mieli takie same prawa pracownicze jak cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały. Pracodawcy nie będą musieli udowadniać, że bezskutecznie poszukiwali krajowego kandydata na to stanowisko. Uchodźcy będą mogli uzyskać status osoby poszukującej pracy, w tym oferty przekwalifikowania i porady.

Ukraińcom, którym przyznano ochronę tymczasową, państwo niemal automatycznie wypłaci świadczenia humanitarne w wysokości 5000 koron. Pieniądze są przeznaczane na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Jeśli ich dochody i majątek nadal będą się pogarszać, będą mogli ponownie ubiegać się o zasiłek. Zapłaciłby nawet za pięć dodatkowych miesięcy.

Ustawa ma wejść w życie w dniu ogłoszenia i wygaśnie 31 marca przyszłego roku.

CTK

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wrażenie



Skopiuj adres URL




Skrócony adres





Blisko




Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *