Senat zatwierdził rozmieszczenie wojsk na Słowacji, łatwiejsze zatrudnianie uchodźców i świadczenie pieniężne

„Wysłanie naszych wojsk na Słowację to naprawdę bardzo silny gest polityczny, który bezsprzecznie wyraża nasze pragnienie wypełnienia zobowiązania do obrony zbiorowej w ramach NATO” – powiedział senatorom minister spraw zagranicznych Jan Lipavský (Piraci). Według niego w grupie bojowej na Słowacji znajdą się także żołnierze z Niemiec, Polski, Słowenii, Holandii i Stanów Zjednoczonych. Oprócz dowodzenia i łączności, armia czeska wyśle ​​do zgrupowania jednostkę zmechanizowaną, żandarmerię wojskową i zajmie się logistyką. Podobne oddziały NATO będą na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii – przypomniał minister.

Przewodniczący senackiej komisji obrony Pavel Fischer (niezależny) wezwał rząd do wzmocnienia czeskiej obecności wojskowej w krajach bałtyckich iw Polsce. „Zagrożenie jest realne, Ukraina walczy też o kształt kontynentu europejskiego” – powiedział Fischer. Jak poinformowała minister obrony Jana Černochová (ODS), w krajach bałtyckich operuje już 200 czeskich żołnierzy, gdzie od kwietnia po raz kolejny będą pomagać w ochronie przestrzeni powietrznej przed pięcioma czeskimi myśliwcami Gripen.

Jednocześnie rząd wcześniej zdecydował, że sojusz może rozmieścić w dowolnym miejscu na swoim terytorium 180 specjalistów chemicznych i 400 członków 4. Brygady Szybkiego Rozmieszczenia, którzy zostali przydzieleni do sił szybkiego reagowania NATO.

Zatwierdzony mandat dla misji słowackiej pozwala na wysłanie do 650 żołnierzy w okresie do 30 czerwca 2023 r. Černochová wcześniej mówiła, że ​​do jednostki sojuszniczej wyjedzie około 400 żołnierzy, reszta mandatu jest przeznaczona jako rezerwa do zmiany wojsko.

W skład jednostki, która będzie znajdować się w okręgu wojskowym Lešť w obwodzie zwoleńskim, wejdzie również 50 żołnierzy, którzy zbudowali i obsługiwali bazę humanitarną dla ukraińskich uchodźców w pobliżu wsi Jamník koło Liptowskiego Mikulasza. Całkowity koszt mandatu ma wynieść około 540 milionów koron.

Jedynie były komunista Jaroslav Dubrava (dla Severočechy.cz), znany z prorosyjskich działań i poparcia dla działań prezydenta Rosji Władimira Putina, głosował przeciwko słowackiej misji armii czeskiej. Lumír Kantor (KDU-ČSL) i David Smoljak (STAN) wstrzymali się od głosu. Smoljak powiedział później, że pomylił głosowanie i popiera wysłanie żołnierzy na Słowację.

Uchodźcy z Ukrainy łatwiej dostaną pozwolenie na pobyt, Senat zatwierdził ustawę

Uchodźcy z rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę szybciej dostaną pozwolenie na pobyt w Czechach. Procedury autoryzacyjne ułatwi projekt ustawy, który dziś szybko i niemal jednogłośnie został przyjęty przez Senat. Projekt opiera się na porozumieniu ministrów spraw wewnętrznych państw członkowskich UE w sprawie wprowadzenia tymczasowej ochrony uchodźców. Reguluje również wejście Ukraińców do państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych.

Ustawę, która ma wejść w życie do końca marca przyszłego roku, podpisze prezydent Milos Zeman. Wejdzie w życie wraz z ogłoszeniem w Kompendium ustaw, co może nastąpić na początku przyszłego tygodnia, jeśli głowa państwa podejmie szybkie działania.

Zgodnie z uzasadnieniem rządu, ustawa jest konieczna ze względu na masową falę migracji z Ukrainy, która w ramach rosyjskiej inwazji opuściła już około trzech milionów ludzi. Według ministra spraw wewnętrznych Víta Rakušana (STAN), około 260 000 z nich przybyło obecnie do Czech. Premier Petr Fiala (ODS) powiedział dziś po spotkaniu trójstronnym, że w Czechach jest 270 tys. Zdaniem MSW nie ma już możliwości korzystania z obecnych procedur tymczasowej ochrony uchodźców. Zezwolenie na pobyt jest warunkiem lepszej integracji uchodźców z systemem zasiłkowym, rynkiem pracy czy edukacją.

Zgodnie z projektem, MSW lub policja udzielą tymczasowej ochrony obywatelom Ukrainy oraz osobom, które przed rosyjską inwazją mieszkały na Ukrainie i których podróż do ojczyzny nie jest możliwa. Zgodnie z propozycją nie będą do niego przysługiwały osoby przebywające czasowo na Ukrainie. Urzędnicy lub policja będą mogli określić, gdzie uchodźcy mogą ubiegać się o tymczasową ochronę, uzyskując roczną wizę praktycznie natychmiast.

Prawo wymaga, aby uchodźcy z Ukrainy zadeklarowali swoje miejsce zamieszkania w Czechach. Będą mogli podróżować po całej strefie Schengen na podstawie wizy wydanej w celu ochrony czasowej.

Służba zdrowia odkrywa, że ​​ukraińscy uchodźcy weszli do publicznego ubezpieczenia zdrowotnego. Zgodnie z projektem, składki ubezpieczeniowe dla nich będzie opłacać państwo, jeśli nie mają oni pracy ani dochodów z działalności gospodarczej. Ustawa reguluje również ubezpieczenie zdrowotne dzieci urodzonych przez ukraińskich uchodźców w Czechach.

Ustawę poparło 64 z 65 obecnych senatorów. Jedynie były komunista Jaroslav Dubrava (z portalu Severočechy.cz) zajął powściągliwe stanowisko wobec projektu, a przeciwko poparciu prezydenta Rosji Władimira Putina złożono skargę karną.

Senat zatwierdził ułatwienie zatrudnienia dla uchodźców z Ukrainy i świadczenie pieniężne

Uchodźcy z Ukrainy będą mieli łatwiejszy dostęp do rynku pracy. Będą mogli pracować bez zezwolenia na pracę i uzyskać zatrudnienie bez barier. Ich dzieci będą mogły zacząć uczęszczać do grup dziecięcych. Uchodźcy otrzymają również wkład finansowy, tzw. zasiłek humanitarny, w wysokości 5000 koron, nawet wielokrotnie. Gospodarstwa domowe przyjmujące uchodźców mogą również otrzymać świadczenie pieniężne. Jak dotąd przewiduje się 3000 CZK na osobę miesięcznie, ale maksymalnie 9000 CZK miesięcznie. Ustawa, która zakłada to wszystko, została dziś zatwierdzona przez Senat. Teraz prezydent zabierze go do podpisu.

Ukraińcy posiadający wizę czasową będą mieli takie same prawa pracownicze jak cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały. Pracodawcy nie będą musieli udowadniać, że bezskutecznie poszukiwali krajowego kandydata na to stanowisko. Uchodźcy będą mogli uzyskać status osoby poszukującej pracy, w tym oferty przekwalifikowania i porady. „Ta poprawka umożliwi Urzędowi Pracy aktywną pomoc w integracji tych osób na krajowym rynku pracy” – powiedział minister rolnictwa Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), który reprezentował ministra pracy Mariana Jurečkę (KDU-ČSL). senatorów.

Ukraińcom, którym przyznano ochronę tymczasową, państwo niemal automatycznie wypłaci świadczenia humanitarne w wysokości 5000 koron. Pieniądze są przeznaczane na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Jeśli ich dochody i majątek nadal będą się pogarszać, będą mogli ponownie ubiegać się o zasiłek. Zapłaciłby do pięciu dodatkowych miesięcy.

Dzieci-uchodźcy będą mogły chodzić do grup dzieci, a państwo dofinansowuje ich miejsca. Założyciel grupy dziecięcej będzie mógł wystąpić o dotację na jej działalność nawet po 31 stycznia, czyli terminie wyznaczonym przez prawo. Dzieci mogły również uczęszczać do grup firmowych, które teraz mogą opiekować się tylko potomkami swoich pracowników. Środek ma przyczynić się do integracji przyjeżdżających dzieci i dorosłych, którzy będą mogli podjąć pracę. Ponadto projekt ustawy ułatwi uchodźcom udowodnienie kwalifikacji do pracy w grupach dziecięcych.

Uchodźcy, którym przyznano ochronę tymczasową, będą mieli dostęp do usług socjalnych na normalnych warunkach. Jeśli nie mają pieniędzy na ich opłacenie, koszty poniesie państwo. W służbach socjalnych uchodźcy będą mogli pracować przez określony czas tylko na podstawie oświadczenia, bez wykazania niezbędnych kwalifikacji.

Projekt stanowi jedynie podstawę prawną dla wkładu państwa na rzecz gospodarstw domowych przyjmujących uchodźców. Szczegóły, takie jak warunki wypłaty i kwota dotacji, powinny być określone w przepisach rządowych. Wkład nie podlega opodatkowaniu i będzie zwolniony na podstawie ustawy o podatku dochodowym. Dostawcy zakwaterowania, którzy nie będą mogli przebywać w obiekcie noclegowym, nie będą musieli składać zeznań podatkowych – powiedział przewodniczący Komisji Prawa Konstytucyjnego Tomáš Goláň (SEN21). Pieniądze będą wypłacane przez wojewódzki oddział urzędu pracy, a wnioskodawca zaznaczy we wniosku, w jaki sposób chce opłacać składkę. Wysłanie wpłaty za granicę nie będzie możliwe.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *