Sejm RP przyjął ustawę o kontroli politycznej nad edukacją. Nadzorowana jest przez kuratorów iROZHLAS

Po burzliwej debacie polski Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo oświatowe. Daje ona kuratorom powołanym przez zarządy prawo do ingerencji w administrację szkolną iw praktyce odwołania ich dyrektorów. Opozycja nazwała to ingerencją polityczną w edukację.
Warszawa

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


WydrukowaćKopiuj URL
Skrócony adres

Zamknięte
Nowelizacja daje kuratorowi wyznaczonemu przez rząd prawo do ingerencji w zarządzanie szkołami iw praktyce do odwołania dyrektora. Zdjęcie źródłowe: Reuters

Zgodnie ze zmianą prawa, kurator szkoły decyduje, które organizacje pozarządowe mogą pracować w szkołach, np. prowadząc wykłady, a które nie.

Polska prokuratura odrzuciła śledztwo w sprawie Pegasusa. Krytyk rządu odwołuje się od decyzji

Przeczytaj artykuł


Tylko organizacje harcerskie mają dostęp do szkół bez zgody kuratora.

Rządowe Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przekonuje, że zmiana jest konieczna dla ochrony dzieci, a przeciwnicy twierdzą, że jest to część szerszej próby usunięcia postaw liberalnych z życia publicznego. Według ČTK przeciwnicy twierdzą również, że ustawa ograniczyłaby prawa rodziców do decydowania o edukacji ich dzieci, a także pozbawiłaby dyrektora jego uprawnień.

Niektórzy kuratorzy już wyjaśnili, że członkowie ruchu mniejszości seksualnej lub ateiści tak naprawdę nie zabierają ich do szkoły.

Zarówno nauczyciele, jak i rodzice dzieci sprzeciwili się zmianie w Sejmie. Nie chcą, aby kuratorzy polityczni decydowali o treści kształcenia, jak to robili w PRL-u.

Martin Dorazín

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


WydrukowaćKopiuj URL
Skrócony adres

Zamknięte
Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.