Aktualizacje: 02.03.2022 20:10
Opublikowany: 02.03.2022, 19:10
Praga – Rząd zdecydował dziś, że Czechy wypowiedzą członkostwo w Międzynarodowym Banku Inwestycyjnym (MIB) i Międzynarodowym Banku Współpracy Gospodarczej (MBHS). Powodem jest atak Rosji na Ukrainę i możliwość wykorzystania ich przez Rosję do obejścia sankcji. O tym powiedział premier Petr Fiala (ODS) na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
Według Ministerstwa Finansów (MF) po wygaśnięciu członkostwa Czechy będą dążyć do spłacenia minimalnego wpłaconego kapitału i udziału w zyskach obu banków. Wygaśnięcie członkostwa Czech nie powinno mieć bezpośredniego wpływu na istniejące projekty czeskich spółek – dodało Ministerstwo Finansów.
„Banki te zostały utworzone podczas Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (CMEA) i niektóre ryzykują, że Rosja może za ich pośrednictwem obejść sankcje. Konieczne jest jak najszybsze odejście” – powiedział Fiala. Powiedział, że Bułgaria, Polska, Słowacja, Rumunia i Węgry również słyszały wezwanie Czech do wyjazdu. – W Międzynarodowym Banku Współpracy Gospodarczej wyjazd tych krajów będzie oznaczał jego zniknięcie – dodał premier.
„Członkostwo w tych instytucjach nie przynosi nam żadnych korzyści ekonomicznych, oba banki są pozostałością dawno temu. Wpływ zakończenia członkostwa na czeskie biznesy będzie minimalny. MIB czy MBHS – powiedział minister finansów Zbynek Stanjura (ODS).
W ramach planu zakończenia członkostwa w bankach ministrowie finansów Czech, Polski, Rumunii, Słowacji i Bułgarii wydali dziś wspólne oświadczenie. „Zgodnie z naszymi krajowymi procedurami podejmiemy odpowiednie i szybkie działania w celu zakończenia naszego członkostwa i uregulowania statutów obu banków w celu osiągnięcia odpowiedniego rozwiązania. Będziemy starać się zapobiegać wykorzystywaniu tych instytucji do obchodzenia sankcji Unii Europejskiej”, chroniąc aktywa tych instytucji w taki sposób, aby nie były one dostępne dla Federacji Rosyjskiej, dopóki nie zostanie osiągnięte ostateczne porozumienie w sprawie rezygnacji z obu banków” – powiedzieli.
Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę, że wypowiedzenie członkostwa musi nastąpić przez wypowiedzenie traktatów prezydenckich, które muszą być zatwierdzone przez parlament, a dokument wypowiedzenia musi być podpisany przez prezydenta. Dopiero wtedy obie instytucje mogą powiadomić o wygaśnięciu umów i rozpoczyna się sześciomiesięczny okres negocjacji między Republiką Czeską a obydwoma bankami w sprawie rozliczenia finansowego.
MIB została założona przez rządy państw członkowskich RWPG w 1970 roku. Udziałowcami jest dziewięć państw – Federacja Rosyjska, Czechy, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Słowacja, Kuba, Mongolia i Wietnam. Obecnym celem polityki kredytowej jest wspieranie średnich firm poprzez pożyczki bezpośrednie, dużych firm poprzez finansowanie konsorcjalne oraz z ukierunkowaniem na finansowanie eksportu. Kapitał opłacony przez Czechy w banku wynosi 37,4 mln EUR (około 965 mln CZK).
MBHS został założony przez rządy krajów członkowskich RWPG w 1963 roku. Udziałowcami banku jest osiem państw – Federacja Rosyjska, Czechy, Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja, Mongolia i Wietnam. MBHS świadczy wszystkie codzienne usługi bankowe (w tym zarządzanie kontem) dla klientów biznesowych, koncentrując się na wsparciu biznesowym w państwach członkowskich banku. Czechy mają kapitał wpłacony w wysokości 26,7 mln euro (około 689 mln koron).
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.