Rosja skupia się na Donbasie, Ukraińcy próbują odzyskać Chersoń, mówi Pentagon

Chiński państwowy koncern Sinopec zawiesił przygotowania inwestycji w Rosji za pół miliarda dolarów. Jest to firma zajmująca się przetwarzaniem gazu i firma, która sprzedawałaby rosyjski gaz Chinom.

Sinopec, największy kompleks rafineryjny w Azji, usłyszał apel chińskiego rządu o ostrożność przed zachodnimi sankcjami wobec Rosji za wojnę na Ukrainie.

Krótko po tym, jak 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę, Shell, BP, największa na świecie firma naftowa, oraz BP i norweski Equinor zobowiązały się zakończyć swoją działalność w Rosji.

Jaki jest stosunek Chin do inwazji?

Pekin wielokrotnie wypowiadał się przeciwko zachodnim sankcjom i nalega na utrzymanie normalnych stosunków gospodarczych i handlowych z Rosją. Odmówił potępienia agresji Moskwy na Ukrainę lub nazwania jej inwazją.

Jednak za kulisami Pekin obawia się, że chińskie firmy nie są w konflikcie z sankcjami i wzywa je do ostrożnego inwestowania w Rosji.

Rosja jest drugim co do wielkości dostawcą ropy naftowej i trzecim co do wielkości dostawcą gazu do Chin.

Jakie były plany Sinopec?

Sinopec chciał połączyć się z największym rosyjskim producentem petrochemicznym Siburem podczas budowy zakładu przetwarzania gazu. Para już razem buduje kompleks Love na Syberii za 10 miliardów dolarów. „Firmy chciały powtórzyć biznes amurski, budując kolejny i po prostu wybierały lokalizację” – powiedział dobrze poinformowany źródło.

Chińska firma zawiesiła wspólne przedsięwzięcie, gdy sankcje UE i Wielkiej Brytanii uderzyły w mniejszościowego akcjonariusza i członka zarządu Siburu Giennadija Timczenkę. Sankcje zachodnie komplikują też finansowanie Amury.

Sinopec zawiesił także negocjacje z rosyjskim producentem gazu Novatek w sprawie spółki, która miałaby sprzedawać rosyjski gaz Chinom. Rosyjski bank Sbierbank, jeden z akcjonariuszy Novateku, nie uniknął sankcji. Timczenko zrezygnował z zarządu Novateku w związku z sankcjami.

Novatek jest największym rosyjskim producentem LNG. W 2019 roku osiągnęła wstępne porozumienie z Sinopec i Gazprombankiem w sprawie utworzenia spółki joint venture do sprzedaży LNG do Chin i dystrybucji gazu ziemnego w tym kraju.

kontekst

Nowi inwestorzy w rosyjskim sektorze gazowym to także chińskie firmy CNPC i CNOOC, które w 2019 roku nabyły mniejszościowe pakiety w dużym projekcie eksportowym Arctic LNG2, a w 2014 roku w fabryce LNG na rosyjskim półwyspie Jamał. (czytanie, Reuters)

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *