Rosja poprosiła Chiny o sprzęt wojskowy do pomocy w inwazji na Ukrainę

Wojna na Ukrainie trwała 18 dnia. Świat się obudził raporty o bombardowaniach ośrodek wojskowy tylko około 20 km od granicy z Polską, a więc od państwa NATO. Reakcja Stanów Zjednoczonych była szybka. Biały Dom ostrzegł Kreml, że jeśli Rosja wystrzeli na terytorium NATO, sojusz odpowie siłą.

Trwały również walki w Mikołajowie i oblężenie Mariupola, które w sobotę nie dotarło do konwoju ewakuacji humanitarnej z Zaporoża. W Chersoniu tłumy ludzi protestowały przeciwko rosyjskiej okupacji. Pojawiają się doniesienia, że ​​Putin chce tam przeprowadzić referendum.

Amerykański dziennikarz Brent Renaud, który również pracował dla New York Timesa, stracił życie w pobliżu miasta Irpin pod Kijowem. Samochód, w którym siedział, został ostrzelany przez rosyjskich żołnierzy i jedna z kul trafiła go w szyję. Jego kolega, fotograf, miał szansę Juan Arredondo, który Świadectwo wydarzenia można przeczytać tutaj.

Premier Edouard Heger w ciągu dnia uspokajał Słowakówże na Słowacji nie ma powodu do paniki. Na jego wieczornym spotkaniu Gabinet zatwierdził dodatkową pomoc materialną dla Ukrainy” a premier poleciał następnie do Rzymu, gdzie w poniedziałek spotka się z papieżem. Niedziela powiedział najtrudniejsze jak dotąd słowa potępiając wojnę, którą wezwał „niedopuszczalna agresja zbrojna” i „masakra”.

Stosunkowo dobrą wiadomością w ten weekend jest to, że Rosja i Ukraina w końcu coś uzgodniły. Obie strony twierdzą, że poczyniono postępy w rozmowach pokojowych, na spotkanie w poniedziałek. Świat uspokoił też fakt, że Ukrainie udało się przywrócić dostawy prądu do elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Nadal monitorujemy sytuację ONLINE:

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.