Rosja ogłasza strefę zakazu lotów nad Donbasem (ONLINE)

Nadal śledzimy dziś w Internecie rosyjską inwazję na Ukrainę.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek, że wojna na Ukrainie ma druzgocący wpływ na zdrowie jej mieszkańców. Raporty TASR na podstawie raportu The Guardian.

WHO potwierdziła 43 ataki na placówki medyczne, w których zginęło 12 osób, a 34 zostało rannych, w tym personel medyczny. W każdym konflikcie ataki na służbę zdrowia stanowią naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego„Dyrektor generalny WHO Tedros Adhan Ghebreyesus powiedział.

ŚLEDZIMY ONLINE:

8:17 Rakieta nie trafiła na lwowskie lotnisko, potwierdził burmistrz

Burmistrz miasta Lwowa na zachodniej Ukrainie Andrij Sadowyj napisał na swoim koncie w aplikacji Telegram w piątek rano, że rakiety wystrzelone przez armię rosyjską nie trafiły bezpośrednio w lotnisko. budynek, w którym naprawiano samoloty. Raporty TASR oparte na doniesieniach BBC i Sky News oraz AFP.

Sadovy powiedział, że kilka rakiet uderzyło w budynek i zniszczyło go. Nie zgłoszono żadnych ofiar, ponieważ praca w fabryce została wstrzymana przed bombardowaniem. Sadovyj powiedział wcześniej, że lotnisko „zdecydowanie” nie zostało naruszone.

Powiedział, że ratownicy i inne jednostki zmierzają na miejsce zdarzenia. Pojazdy na drogach prowadzących na lotnisko w punktach kontrolnych zostały zwrócone. Kilka eksplozji zostało zgłoszonych w piątek rano ze Lwowa, położonego około 70 kilometrów od polskiej granicy. Według Ukrainy 24 słychać było co najmniej trzy eksplozje. (TASR)

8:12 Ukraina dotarła do strefy zakazu lotów, ale nie tej, której chciała

Rosja ogłosiła strefę zakazu lotów nad terytorium Donbasu we wschodniej Ukrainie. Zostało to zgłoszone przez Sky News, które zaapelowało do Interfax. (TASR)

8:00 Prezydent Zelenský chce być nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

Grupa eurodeputowanych, w tym słowacki eurodeputowany Ivan Štefanec, nominowała Wołodymyra Zelenskiego do Pokojowej Nagrody Nobla. Jednak nominacje do tegorocznej nagrody są zamknięte. Posłowie do PE zwracają się zatem do komisji o ponowne otwarcie i przedłużenie nominacji do 31 marca.

7:30 Zełenskij nie chciał zdradzić, z czym wiąże się dodatkowa pomoc USA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi USA Joe Bidenowi za dodatkową pomoc wojskową. Powiedział jednak, że nie powie dokładnie, co zawierał nowy pakiet, ponieważ nie chciał ostrzec Rosji.

Według Zelenskiego Moskwa spodziewała się znaleźć Ukrainę w tym samym duchu, co w 2014 roku, kiedy bez walki zajęła Krym i poparła separatystów, którzy przejęli kontrolę nad wschodnim regionem Donbasu. Zaznaczył jednak, że Ukraina jest teraz kolejnym krajem o znacznie silniejszej obronie. (SITA)

źródło: TASR / AP / Biuro Prasowe Prezydenta Ukrainy

07:00 Rosyjska armia podobno uderzyła w międzynarodowe lotnisko we Lwowie

Mieszkańcy Lwowa na zachodniej Ukrainie donoszą, że lokalne międzynarodowe lotnisko zostało trafione przez rakietę wystrzeloną przez rosyjskie siły wojskowe, poinformował w piątek rano brytyjski dziennik The Guardian.

Kilka eksplozji zostało zgłoszonych w piątek rano z miasta, które znajduje się w pobliżu granicy z Polską. Filmy udostępnione w mediach społecznościowych podobno uchwyciły dym unoszący się z międzynarodowego lotniska we Lwowie, pisze The Guardian. (TASR)

  • Ponad 320 000 Ukraińców przybyło do walki z zagranicy. Ponad 320 tys. Ukraińców wróciło z zagranicy, by walczyć o swój kraj. Straż graniczna poinformowała na Facebooku, że większość z nich to mężczyźni. Tylko w ciągu ostatnich 10 dni do ojczyzny powróciło około 180 000 Ukraińców. „Nasi chłopcy się nie poddają, więc musimy pomóc w walce o nasz kraj. Ukraina musi być wolna, jak wszyscy Ukraińcy,Powiedział jeden z Ukraińców, którzy wrócili z Polski.

  • Według władz zniszczonych zostało do 90% Mariupola. Władze w Mariupolu na Ukrainie poinformowały, że podczas bombardowania rosyjskie wojsko zniszczyło do 90% budynków. Mówi o tym serwis informacyjny BBC. Ukraińska posłanka Łesia Wasylenkowa napisała na portalu społecznościowym Twitter, że miasto zostało „zniszczone z nieba” i powtórzyła apel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego przez państwa zachodnie o ustanowienie strefy zakazu lotów nad krajem.

  • Arnold Schwarzenegger mówi w poście na Twitterze, że lubi Rosjan: „Dlatego muszę ci powiedzieć prawdę”. W opublikowanym filmie Rosjanie rozmawiają także z rosyjskimi żołnierzami, którzy obecnie służą na Ukrainie. Twierdzą, że ktoś próbuje ukryć przed nimi ważne rzeczy. Apeluje do Rosjan, aby nie ufali swoim politykom:Poświęcili twoją przyszłość z powodu bezsensownej wojny, która alienuje świat. »

Źródła: TASR, SITA

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.