Raporty TASR – 5.45: Krótki przegląd najważniejszych wydarzeń

Bratysława, 15 marca (TASR) – Krótki przegląd najważniejszych wiadomości z usług TASR we wtorek 15 marca 2022 r. o 5:45.

Kijów – Negocjacje między Moskwą a Kijowem zostały wczoraj zawieszone i będą kontynuowane dzisiaj. O tym oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Kijów – Według doradcy ukraińskiego prezydenta Ołeksija Arestowycza wojna na Ukrainie mogłaby prawdopodobnie zakończyć się na początku maja, kiedy w Rosji zabraknie środków na nowe ataki.

Strażacy gaszą budynek mieszkalny po ataku rakietowym wojsk rosyjskich 19 dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w poniedziałek 14 marca 2022 r.
Zdjęcie: TASR/AP

Londyn – Jeden z najbliższych sojuszników prezydenta Rosji Władimira Putina i szef rosyjskiej Gwardii Narodowej Wiktor Zołotow powiedział, że rosyjska operacja wojskowa na Ukrainie nie przebiegała tak szybko, jak chciał Kreml. To jak dotąd najsilniejsze publiczne wyznanie Moskwy „rzeczy” nie idą zgodnie z planem.

Kijów – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w parlamencie propozycję przedłużenia stanu wojennego w związku z rosyjską inwazją wojskową o kolejne 30 dni od 24 marca.

Bratysława – Słowackie MSZ, na podstawie oceny słowackich służb wywiadowczych, podjęło wczoraj decyzję o wydaleniu trzech pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Republice Słowackiej.

Moskwa – Rosyjskie MSZ poinformowało wczoraj, że wydalenie trzech rosyjskich dyplomatów ze Słowacji „nie pozostanie bez odpowiedzi”.

Bratysława – W ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO początkowo oczekuje się, że około 1200 żołnierzy będzie działać na Słowacji. Jednak Rada Narodowa Republiki Słowackiej zdecyduje o mandacie 2100 żołnierzy w ramach negocjacji w sprawie dalszego wzmocnienia obrony Republiki Słowackiej. Żołnierze powinni znajdować się w szczególności na poligonach Lešť, Kamenica nad Cirochou lub Záhorí.

Bratysława – W Michalovcach rozpoczęło działalność wielofunkcyjne centrum pomocy uchodźcom o dużej pojemności. W ten sposób na posterunku granicznym Vyšné Nemecké pozostanie tylko niezbędna infrastruktura.

Bratysława – Ponad 40 300 maturzystów z 684 szkół ponadgimnazjalnych czeka dziś na pisemną maturę.

Bratysława – W wieku 77 lat zmarł wczoraj aktor i polityk Lubomir Roman.


Ľubomír Roman (w teczce zdjęcie z 28.11.2001).
Zdjęcie: TASR – Pavel Neubauer

Bukareszt – W północnej Rumunii odkryto rosyjskiego śmigłowego drona rozpoznawczego, który prawdopodobnie pochodzi z Ukrainy.

Waszyngton – Amerykańska firma farmaceutyczna Pfizer zapowiedziała, że ​​będzie nadal dostarczać leki do Rosji. Całość zysków swojej rosyjskiej filii przeznacza jednak na bezpośrednie wsparcie Ukrainy.

Bruksela – Według szefa europejskiej dyplomacji Josepa Borrella, z Ukrainy do sąsiednich krajów uciekło już co najmniej 2,6 mln osób. Większość z nich wyjechała do Polski. Inni wyjechali na Węgry, Rumunię, Mołdawię i Słowację.

Londyn – Rosyjski gaz będzie tranzytem przez Ukrainę do Europy, dopóki działa sieć gazowa tego kraju – powiedział szef ukraińskiego państwowego koncernu Naftogaz Jurij Witrenko.

Moskwa – Rosja chce ograniczyć eksport jęczmienia, żyta i pszenicy, aby zapewnić swoim obywatelom wystarczające dostawy i uchronić ich przed gwałtownymi wzrostami cen. Ograniczenia wejdą w życie dzisiaj i będą obowiązywać do 30 czerwca. Moskwa wprowadzi też zakaz eksportu cukru, co potrwa do końca sierpnia.

Bruksela – Unia Europejska przyjęła wczoraj nowe sankcje wobec Rosji za inwazję na Ukrainę. Wpływają na jednostki i społeczeństwa, których: „Wykazano udział w ataku na Ukrainę”.

Haag – Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości zapowiedział, że w środę 16 marca orzeka w sprawie Ukrainy przeciwko Rosji.

Budapeszt – Dwa myśliwce JAS 39 Gripen Węgierskich Sił Powietrznych wystartowały wczoraj w kierunku serbskiego samolotu transportowego lecącego do Moskwy. Centrum kontroli ruchu lotniczego w Belgradzie zgłosiło bombę na pokładzie. Serbia znalazła się w ostatnich dniach pod ostrzałem za nadużywanie europejskich sankcji wobec Rosji w związku z zakazem lotów do Rosji, a Air Serbia przedłużyło swoje loty do Moskwy.

Obraz poglądowy.
Zdjęcie: TASR/AP

Paryż – Francja zniosła większość pandemii mających na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Skopje – Geopolitycznym priorytetem Komisji Europejskiej jest otwarcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. O tym powiedział Wysoki Przedstawiciel UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Josep Borrell.

Laško – Reprezentant Słowacji Jakub Koniar wywalczył brązowy medal na Mistrzostwach Europy w bilardzie w meczu nr. 9 w Laško w Słowenii.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.