Raporty TASR – 5.45: Krótki przegląd najważniejszych wydarzeń

Bratysława, 2 czerwca – Krótki przegląd najważniejszych wiadomości z usług TASR w czwartek, 2 czerwca 2022 r. – 5:45.

Bratysława – Jeśli minister finansów Igor Matovic nie mógł ustalić budżetu państwa, to świadczy o jego niekompetencji i powinien pomyśleć o zmianie robotów. – poinformował lider SaS i wicepremier Richard Sulík. Igor Matovic powiedział, że nie odpowie na komentarze Richarda Sulíka, dla którego rodzina nie ma żadnej wartości. Przyznał, że rząd jest w permanentnym kryzysie koalicyjnym.

Bratysława – Premier Eduard Heger nie uważa komunikacji niektórych członków rządu za szczęśliwą, ale uważa, że ​​w końcu uda im się znaleźć konsensus w kontrowersyjnych kwestiach. Według niego ataki personalne przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego, a głównym obowiązkiem rządu jest przyniesienie obywatelom konkretnych rezultatów.

Bratysława – Zdaniem minister sprawiedliwości Marii Kolíkovej propozycja OĽANO wprowadzenia odpowiedzialności materialnej funkcjonariuszy publicznych zawiera poważne błędy materialne i zawiera szereg „prawniczych nonsensów”. Składając wniosek do parlamentu, działali z naruszeniem umowy koalicyjnej.

Bratysława – Słowacja przekazuje Ukrainie dodatkowy sprzęt wojskowy o wartości 21 657 748,52 euro. Rząd zatwierdził go wczoraj.

Bratysława – Minister zdrowia Vladimír Lengvarský w ciągu dwóch tygodni przedstawi rządowi propozycję, która rozpocznie budowę szpitali z planu naprawczego. Prawdopodobnie obejmie on również szpitale Rázsycha i Martina de Bratislava.

Na zdjęciu Minister Zdrowia Republiki Słowackiej Vladimír Lengvarský (kandydat OĽaNO) podczas 82. posiedzenia rządu Republiki Słowackiej 1 czerwca 2022 r. w Bratysławie.
Zdjęcie: TASR – Martin Baumann

Bratysława – Słowacja chce kupić 2000 dawek szczepionki przeciwko ospie. Będzie uczestniczyć we wspólnych zakupach dla Komisji Europejskiej.

Bratysława – Prokurator Prokuratury Okręgowej w Koszycach uchylił zarzuty przeciwko kierownikowi biura karnego administracji finansowej Ľudovítowi M. i byłemu zastępcy dyrektora słowackiej służby informacyjnej Borisowi B.

Bratysława – Rada Sądownictwa Republiki Słowackiej została wybrana do Komitetu Wykonawczego Europejskiej Sieci Rad Sądowych.

Bruksela – Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pojedzie dziś do Bratysławy. Towarzyszyć jej będą Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej ds. cyfrowych oraz Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i perspektyw strategicznych. Razem wezmą udział w pierwszym dniu trzydniowej konferencji bezpieczeństwa Globsec.

Berlin – Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że Republika Federalna dostarczy Ukrainie nowoczesne rakiety przeciwlotnicze i systemy radarowe.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przemawia na posiedzeniu niemieckiego parlamentu w Berlinie w środę 1 czerwca 2022 r.
Zdjęcie: TASR/AP

Moskwa – Planowana dostawa nowej amerykańskiej broni na Ukrainę – w tym nowoczesnych systemów rakietowych – zwiększa ryzyko zaangażowania USA w bezpośredni konflikt z Rosją – poinformowała wczoraj Moskwa. Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że Ukraina zapewniła Stanom Zjednoczonym, że nie użyje nowych amerykańskich systemów rakietowych do atakowania celów w Rosji.

Lwów – Rosyjskie rakiety uderzyły wczoraj w linię kolejową w obwodzie lwowskim zachodniej Ukrainy, raniąc pięć osób. Pociski wylądowały w pobliżu kluczowego tunelu kolejowego w Karpatach, który podobno był nieuszkodzony. Rosyjski atak miał na celu odcięcie kluczowych połączeń kolejowych oraz zatrzymanie dostaw broni i paliwa na Ukrainę od zachodnich sojuszników.

Kopenhaga – Większość duńskich wyborców – 67% – zgodziła się we wczorajszym referendum na zniesienie derogacji, która dotychczas pozwalała krajowi nordyckiemu na wycofanie się ze wspólnej polityki obronnej UE.

Bruksela – Komisja Europejska zatwierdziła polski plan naprawy i odporności. Oznacza to, że Polska może ubiegać się o 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek uprzywilejowanych.

Kopenhaga – Rosyjski koncern Gazprom od wczoraj zaprzestał dostaw gazu do duńskiego koncernu energetycznego Orsted i brytyjskiego Shell Energy Europe.

Obraz poglądowy.
Zdjęcie: TASR/AP

Kopenhaga – Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed możliwym rozprzestrzenianiem się ospy podczas głównych festiwali i wydarzeń planowanych w Europie tego lata.

Haga – Według analizy Europolu Europa staje się centrum handlu kokainą. Większość tego leku jest importowana do Europy z Ameryki Południowej.

Paryż – Słowacka tenisistka Nikola Daubnerová zakwalifikowała się do ćwierćfinału juniorskich gier pojedynczych turnieju Roland Garros Grand Slam. Pokonała Australijkę Taylah Preston w 1/8 finału.

Anaheim – Słowacki hokeista Pavol Regenda zmierza do NHL. 22-latek podpisał dwuletni kontrakt na debiutanta z Anaheim Ducks.

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.