Przed wojną do Polski uciekło przed wojną 1,758 mln osób

Aktualizacje: 14.03.2022 16:15
Opublikowany:

Warszawa/Berlin – od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Polski uciekło 1,758 mln ludzi. W samą niedzielę było 82 100 uchodźców, odnotowany Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w odniesieniu do Straży Granicznej. Jednocześnie zapewnił, że Polska pomoże wszystkim, którzy tego potrzebują. Według MSW w sąsiednich Niemczech zarejestrowało się blisko 147 tys. osób, które uciekły z Ukrainy przed rosyjską inwazją.

– Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc w obronie suwerenności Ukrainy – powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki po rozmowach w Warszawie, gdzie spotkał się ze swoją litewską odpowiedniczką Ingrid Shimonyté. Dwaj szefowie rządów porozumieli się także z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem za pomocą wideo. Według Morawieckiego chodziło wyłącznie o to, jak zakończyć rosyjską agresję i jak pomóc Ukrainie. Premier wezwał do konfiskaty rosyjskich aktywów na całym świecie, które mają być wykorzystane do odbudowy Ukrainy.

– Zmieniają się czasy, zmieniają się pokolenia, ale Rosja zawsze prowadziła politykę agresji i wykorzystuje surowce do szantażowania reszty Europy – powiedział polski premier. „Długie ramię Moskwy zamieniło się w pięść, która ślepo bije i brutalnie niszczy życie cywilów, zabija dzieci i kobiety, bombarduje szpitale i oddziały położnicze jak Mariupol i niszczy normalne życie milionów ludzi. tylko coupe w środku Europy”. podświetlony.

Według Morawieckiego, nie będzie już możliwe robienie i robienie biznesu tak jak dawniej, kiedy Zachód żył w złudnej nadziei, że Rosja i jej przywódca Władimir Putin się zmienią. Wezwał do nałożenia sankcji na mienie wojskowe i konfiskaty całego majątku państwa rosyjskiego i rosyjskich oligarchów – dużych i małych – na całym świecie. Według niego skonfiskowane mienie powinno zostać zainwestowane w fundusz, który posłuży do powojennej odbudowy Ukrainy.

Zdaniem PAP premier Litwy podkreślił, że Ukraina zasługuje na status kraju kandydującego do Unii Europejskiej. „Żaden kraj nie zapłacił tak wysokiej ceny za swoje naturalne pragnienie bycia częścią europejskiej rodziny” – powiedziała.

Denys Šmyhal ponownie wezwał dziennikarzy przed dziennikarzami do ogłoszenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą. Według niego taki środek uratowałby życie tysiącom Ukraińców zabitych w rosyjskich nalotach. – Ukraińcy bronią swojego kraju, bronią też pokoju w Europie – podkreślił.

Zachód jeszcze nie usłyszał apelu Kijowa, obawiając się, że ogłoszenie strefy zakazu lotów może doprowadzić do bezpośredniego starcia z Rosją.

Zgodnie z niedawno uchwaloną ustawą Polakom opiekującym się ukraińskimi uchodźcami powinno przysługiwać 40 zł dziennie na osobę (ok. 210 CZK), ew. 1200 zł miesięcznie (około 6300 CZK). O wypłatę będzie można wystąpić od 16 marca – obiecał wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker. Gminy, które mają wypłacić pieniądze, skarżą się jednak, że nadal nie otrzymały instrukcji z ministerstwa. O straszliwym zamieszaniu, jak to nazywali, donoszą także ludzie, którzy do tej pory opiekowali się uchodźcami – głównie kobietami i dziećmi – na własny koszt. Ponadto prawo przewiduje jedynie wypłatę dwumiesięcznej opieki nad uchodźcami, a warunkiem wypłaty wspomnianej kwoty jest również zarejestrowanie uchodźcy w urzędzie gminy, co jednak często nie miało miejsca. wszystkich, wskazał serwer Onet.

W Niemczech do władz zgłosiło się dotychczas 146 998 osób uciekających z Ukrainy – poinformował dziś rzecznik MSW. Dodał jednak, że faktyczna liczba ukraińskich uchodźców w kraju może być znacznie wyższa.

Litwa Polska Rosja Ukraina walka z migracją

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *