Prezydent RP rozmawiał o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z szefem Pentagonu

Według przedstawicieli obu krajów Rosja zagraża pokojowi w Europie Środkowo-Wschodniej.

WARSZAWA. Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w piątek z przebywającym z roboczą wizytą w kraju sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.

Politycy rozmawiali o rozszerzeniu dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa w czasie, gdy działania Rosji zagrażają pokojowi w Europie Środkowo-Wschodniej – podała agencja PAP.

Szef Polskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch powiedział, że wizyta Austina w Polsce potwierdziła zobowiązania USA w zakresie bezpieczeństwa regionu. Według niego na spotkaniu stwierdzono, że stosunki polsko-amerykańskie, w tym z militarnego punktu widzenia, służą bezpieczeństwu i spójności całej społeczności zachodniej, zwłaszcza państw działających w ramach NATO.


Powiązany artykuł Polska wzmocni ochronę swojej granicy z Rosją Czytać

Jednym z tematów Dudy z Austinem była napięta sytuacja z Ukrainą. „W ostatnich dniach staliśmy w obliczu zwiększonego zagrożenia rosyjskim atakiem na Ukrainę, a nie deeskalacją (napięć)” – powiedział Soloch.

Wizyta Austina w Warszawie „jest sygnałem ze Stanów Zjednoczonych dla Polski, krajów regionu i wszystkich europejskich sojuszników, że Amerykanie dbają o bezpieczeństwo całego kontynentu europejskiego, oczekując solidarności i wspólnej determinacji do podjęcia działań odstraszających” – dodał. Solocha. .

Szef BNN podkreślił również zwiększoną obecność wojsk amerykańskich w Polsce w związku z kwestią Ukrainy, dodając, że „trwają negocjacje w celu dalszego wzmocnienia obecności wojskowej sojuszników i USA w tym kraju”. Duda i Austin rozmawiali także o zakupie 250 amerykańskich czołgów podstawowych Abrams M1A1.

Polska

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.