Prezydent Polski zawetował ustawę ograniczającą własność mediów zagranicznych

Aktualizacje: 27.12.2021 20:10
Opublikowany:

Warszawa – Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił dziś, że zdecydował się zawetować ustawę, która ograniczałaby zagraniczną własność stacji telewizyjnych i radiowych w kraju. Lider, który według krytyków jest głównie przeciwny niezależnej TVN, głowa państwa odesłała parlamentowi do poprawek – podała agencja PAP. Posłowie nadal mogą odrzucić weto głowy państwa większością trzech piątych głosów – podała agencja DPA.

– Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o KRRiT – ogłosił dziś polski prezydent. Duda zauważył, że ustawa jest niepopularna wśród wielu obywateli i szkodzi reputacji Polski jako dobrego miejsca do prowadzenia biznesu. Polacy przed Bożym Narodzeniem protestowali przeciwko prawu w kilkudziesięciu polskich miastach.

Opozycyjny lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, który brał udział w proteście, powiedział dziś, że decyzja Dudy pokazała, jak ważna jest presja ze strony Stanów Zjednoczonych i ulicy. „Nigdy nie mów, że nie warto, nic nie możemy zrobić. Możemy i musimy” – napisał Tusk na Twitterze.

17 grudnia polscy posłowie zatwierdzili poprawkę większością narodowo-konserwatywnego rządu. Duda wcześniej zapowiadał, że dokładnie przeanalizuje standard. Prezydent, postrzegany jako sojusznik rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), również wskazywał ostatnio, że może skorzystać z prawa weta w tej sprawie.

Duda wezwał dziś Sejm do znalezienia lepszych rozwiązań ograniczających udział firm zagranicznych w rynku mediów. Zwrócił uwagę, że wiele innych demokracji, w tym Stany Zjednoczone, Francja i Niemcy, ma takie prawa. Odniósł się również do umowy między Stanami Zjednoczonymi a Polską o stosunkach handlowych i gospodarczych. „Umowy muszą być respektowane” – powiedział Duda na dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie. „Dla nas Polaków to sprawa honoru” – dodał prezydent.

Duda zaznaczył ponadto, że szczegółowo omówił kwestie pluralizmu mediów i wolności opinii. Zwrócił także uwagę na postępującą polaryzację społeczeństwa w Polsce. „Większość moich rodaków, większość moich współobywateli, nie chce więcej konfliktów” – powiedział Duda.

Zgodnie z projektem ustawy tylko spółki, w których udział spółek zagranicznych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym nie przekracza 49%, powinny posiadać nadawaną stację telewizyjną lub radiową na podstawie polskiej koncesji.

TVN jest oficjalnie własnością firmy zarejestrowanej w Holandii. Jednak jej jedynym udziałowcem jest American Discovery Inc. Według mediów TVN to największa do tej pory amerykańska inwestycja w Polsce. Według obserwatorów korekta zmusi amerykańską firmę Discovery do sprzedaży TVN.

Polska Prezydent Stanów Zjednoczonych Prawo medialne

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *