Prezydent Polski Duda przyjechał do Kijowa: będzie przemawiał w ukraińskim parlamencie

Według zapowiedzi Duda będzie pierwszym od początku wojny na Ukrainie prezydentem innego państwa, który przemówi do członków Rady Najwyższej w Kijowie. Celem wizyty jest zademonstrowanie poparcia Warszawy dla Ukrainy, która wspiera starania Kijowa o członkostwo w UE. Polska od lutego przyjęła miliony ukraińskich uchodźców i pomaga sąsiedniemu krajowi w dostarczaniu produktów rolnych na rynki światowe, podał Sky News.

Rosja prowadzi totalną wojnę na Ukrainie

Duda wcześniej odwiedził Kijów w kwietniu z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii, gdzie spotkał się również z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Po powrocie oskarżył Rosję o prowadzenie „wojny totalnej” na Ukrainie. Powiedział też, że nigdy nie zapomni wrażeń z wizyty we wsi Boroyanka, zniszczonej przez naloty.

Według Dudy tylko Ukraina może decydować o swojej przyszłości

Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości – powiedział w niedzielę prezydent Polski Andrzej Duda, deputowany ukraińskiego parlamentu w Kijowie. Obiecał także sąsiedniemu krajowi dodatkowe wsparcie w jego staraniach o członkostwo w UE.

Duda został pierwszym zagranicznym prezydentem, który przemówił w Radzie Najwyższej Ukrainy od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego.„Są niepokojące głosy, mówiące, że Ukraina powinna poddać się żądaniom (prezydenta Rosji Władimira Putina). Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości… nic o tobie bez ciebie”. – powiedział Duda.„Jeżeli Ukraina zostanie poświęcona (…) z powodów ekonomicznych czy ambicji politycznych – choćby na jednym centymetrze jej terytorium – będzie to cios nie tylko dla narodu ukraińskiego, ale i dla całego świata zachodniego” – dodał. . zdeklarowany.

„Polska zrobi wszystko, co w jej mocy, aby pomóc Ukrainie stać się członkiem Unii Europejskiej”. potwierdził polski prezydent. Duda przyjechał do stolicy Ukrainy w sobotę. Według agencji PAP po przemówieniu w parlamencie w porządku obrad ma rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Spotkał się z nim już w kwietniu, kiedy podróżował do Kijowa z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii.

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.