Prezydent i premier Finlandii oficjalnie ogłosili swoje poparcie dla członkostwa w NATO

Helsinki, 12 maja (TASR) – Fiński prezydent Sauli Niinistö i premier Sanna Marin oficjalnie ogłosili we wspólnym oświadczeniu w czwartek, że popierają wejście ich kraju do NATO. TASR informuje o tym według raportu agencji AP.

„Członkostwo w NATO wzmocniłoby bezpieczeństwo Finlandii. Jako członek NATO Finlandia wzmocniłaby cały ten sojusz obronny. Finlandia musi niezwłocznie wystąpić o członkostwo w NATO. Wierzymy, że kroki niezbędne na szczeblu państwowym do podjęcia tej decyzji zostaną podjęte w następne kilka dni,” stwierdza to we wspólnym oświadczeniu prezydenta i premiera zamieszczonym na stronie prezydenta.

Jak wyjaśnia AP, zapowiedź ta oznacza, że ​​Finlandia prawie na pewno złoży wniosek o członkostwo w NATO, choć nadal będzie to wymagało podjęcia konkretnych kroków.

Szwecja ma w najbliższych dniach ogłosić swoją decyzję o przystąpieniu do Sojuszu.

We wspólnym oświadczeniu wysocy rangą fińscy urzędnicy wyjaśnili, że wiosną tego roku w ich kraju odbyła się publiczna debata na temat możliwego członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. „wyjaśnienie swojego stanowiska w tej sprawie zajęło parlamentowi i całemu społeczeństwu trochę czasu”.

W oświadczeniu nie wspomniano wprost o zagrożeniu ze strony Rosji, ale podczas środowej wizyty premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona – po podpisaniu anglo-fińskiej umowy o zapewnieniu bezpieczeństwa – Niinistö powiedział, że za przejściem Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego stoi prezydent Rosji Władimir Putin. . .

Finlandia i Szwecja pozostały neutralne podczas zimnej wojny, aby nie prowokować Związku Radzieckiego. Finlandia ma ponad 1300 km granic z Rosją.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w pewnym momencie ostrzegł, że jeśli Finlandia przystąpi do NATO, Rosja podejmie kroki w celu „zrównoważyć sytuację”.

Heli Hautal, fiński ekspert z Centrum Nowego Amerykańskiego Bezpieczeństwa w Waszyngtonie, powiedział AP, że znaczna część rosyjskich żołnierzy stacjonujących pierwotnie w pobliżu granicy z Finlandią znajduje się teraz na Ukrainie, gdzie ucierpiała „znaczne straty”. Dlatego oczekuje, że Moskwa odpowie na tę decyzję w Helsinkach, rozmieszczając systemy uzbrojenia bliżej granic Finlandii, prowadząc kampanię dezinformacyjną, cyberataki, ekonomiczne środki zaradcze i kierując przepływy migracyjne do Finlandii, tak jak Białoruś zrobiła w zeszłym roku w Polsce.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *