Polski żołnierz zdezerterowany na Białorusi: Znaleźli go martwego we własnym mieszkaniu, okoliczności śmierci niejasne

Polski żołnierz Emil Czeczek, który zdezerterował na Białorusi w grudniu ubiegłego roku, został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w Mińsku. Poinformowała o tym w czwartek białoruska komisja śledcza, cytowana przez polską agencję prasową PAP. Białoruskie władze poinformowały w oświadczeniu, że badają okoliczności śmierci Czeczki, którego ciało znaleziono „powieszone w jego domu”.

Izba Śledcza dodała, że ​​rozważyła wszystkie możliwe wersje śmierci, w tym „zaangażowanie strony trzeciej”. W grudniu polskie media podały, że żołnierz był członkiem 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, która została rozmieszczona jako posiłki straży granicznej podczas kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Czeczko opuścił posterunek na granicy i uciekł na Białoruś.

Czeczko był jednym z tysięcy żołnierzy wysłanych na granicę do uniemożliwił uchodźcom mieszkającym w obozach w regionie przedostanie się na Białoruś. Informacja o sprawie tego żołnierza pojawiła się po tym, jak białoruskie służby graniczne poinformowały, że polski żołnierz złożył wniosek o azyl polityczny na Białorusi.

Został zidentyfikowany jako Emil Czeczko i powiedział, że został aresztowany przez patrol białoruski w Grodnie. Wypowiedziałby się przeciwko polskiej polityce rozwiązywania kryzysu migracyjnego.

Polskie władze informują, że po dezercji na Białorusi Czeczko był maltretowany podczas kampanii dezinformacyjnej przeciwko Polsce, w którym wystąpił publicznie i wystąpił przeciwko ojczyźnie. Występował także w mediach państwowych i oskarżał polskie władze o znęcanie się nad ludźmi podczas kryzysu migracyjnego.

Twierdził również, że podczas służby na granicy „był zmuszony zabijać ludzi”. Ten żołnierz został oskarżony w Polsce o dezercję. MON zaznaczył, że żołnierz miał już problemy z prawem.


Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *