Polski projekt umowy w sprawie Turowa jest nie do przyjęcia dla Czech, mówi ministerstwo




CTK

Aktualizacja 16. 11. 2021 17:00

Czechy otrzymały kolejny projekt polskiej umowy w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Jest to nie do przyjęcia dla strony czeskiej, powiedziała we wtorek na Twitterze rzeczniczka Ministerstwa Środowiska Petra Roubíčková. Według rzecznika, propozycja powinna zostać omówiona z przedstawicielami partii przyszłego rządu.

Roubíčková powiedziała, że ​​nowa propozycja nie jest do zaakceptowania ani dla obecnego kierownictwa Ministerstwa Środowiska, ani dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych i przedstawicieli regionu libereckiego, którzy są również zaangażowani w negocjacje umowy. – Biorąc pod uwagę sytuację polityczną, propozycja otrzymana z Czech będzie musiała zostać przedyskutowana z przedstawicielami partii nowo powstałego rządu, dopiero wtedy Czechy będą mogły podjąć dalsze kroki – powiedziała rzeczniczka. .

„W tej chwili istniejące sprzeczności utrzymują się” – powiedziała Roubíčková. Zaznaczyła, że ​​dotyczyły one również kwestii rozwiązania umowy, ale nie chciała być bardziej konkretna.

Gubernator regionu libereckiego Martin Půta powiedział, że obecna polska propozycja wykracza poza parametry ustalone od początku negocjacji w tym roku. „Nowa propozycja przesłana przez stronę polską wykracza poza ramy pierwotnej umowy, na której będziemy działać, ponieważ porozumienie jest lepsze dla obu stron niż kontynuacja sporu” – powiedział Půta. „I uważamy, że nie powinno to wykraczać poza zakres pierwotnego porozumienia, bo dla regionu coś takiego jest po prostu niewyobrażalne” – podkreślił gubernator bez dalszych szczegółów.

Oba kraje rozpoczęły w czerwcu negocjacje w sprawie umowy obejmującej eksploatację polskiej kopalni Turów w pobliżu granicy czesko-polskiej, jej skutki dla czeskich gmin oraz odszkodowania. Na początku października negocjacje zostały zawieszone właśnie ze względu na różnice zdań obu stron na temat czasu trwania umowy. Zgodnie z wcześniejszymi wypowiedziami zainteresowanych władz, dla Czech niedopuszczalne jest nałożenie przez stronę polską wymogu wypowiedzenia wzajemnej umowy po dwóch latach, nawet jeśli wydobycie ma być kontynuowane przez kolejne 23 lata w ramach dotychczasowego zezwolenia.

Spotkanie wznowiono 5 listopada, kiedy do Pragi przyjechała nowa polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwová. Według Ministerstwa Środowiska negocjacje telefoniczne kontynuowano w zeszłym tygodniu.

Kopalnia węgla brunatnego Turów na granicy z Czechami dostarcza głównie węgiel do pobliskiej elektrowni, a Grupa PGE chce sukcesywnie rozbudowywać kopalnię do 30 kilometrów kwadratowych wzdłuż drogi z Zittau do Bogatyna. Polacy planują wydobywać na głębokości 330 metrów poniżej poziomu otaczającego terenu. Polska pozwoliła na ekspansję górniczą w zeszłym roku, mimo sprzeciwu sąsiadów. Mieszkańcy pogranicza obawiają się nie tylko utraty wody, ale także hałasu i kurzu

Umowa dwustronna powinna doprowadzić do cofnięcia powództwa Czech przeciwko Polsce przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w sprawie kopalni Turów i jej rozbudowy. W maju sąd tymczasowo nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia skargi Czech. Polski rząd odrzuca wstrzymanie wydobycia, ponieważ jego zdaniem miałoby to negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Polska złożyła wniosek o uchylenie majowej decyzji o wstrzymaniu wydobycia.

W miniony wtorek luksemburscy sędziowie wysłuchali argumentów obu stron i mają wydać ostateczny werdykt w sporze do połowy przyszłego roku. 20 września unijny sąd ukarał Polskę grzywną w wysokości pół miliona euro (około 12,6 mln CZK) za każdy dzień wydobycia. Komisja Europejska w zeszłym tygodniu wezwała Polskę do spłaty zadłużenia. Warszawa odmawia zapłaty.

Prokurator Generalny wystąpił również do Trybunału Konstytucyjnego, aby zakwestionować karę nałożoną na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej za dalszą eksploatację kopalni Turów. W poniedziałek poinformował o tym serwer Onet.pl, powołując się na prokuraturę.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *