Polska zatwierdza kontrowersyjną poprawkę: Amerykanie reagują! To jest atak na wolne media

Stany Zjednoczone wyraziły „głębokie rozczarowanie” w odpowiedzi na zatwierdzenie nowelizacji spornej polskiej ustawy medialnej, która została przyjęta przez Sejm w piątek. AP i Reuters donosiły.

„Stany Zjednoczone są głęboko rozczarowane dzisiejszym przyjęciem sejmowej ustawy medialnej. Oczekujemy, że Prezydent Andrzej Duda będzie działał zgodnie ze swoimi wcześniejszymi wypowiedziami i wykorzysta swoje uprawnienia do ochrony wolności słowa i biznesu.napisał na Twitterze amerykański charge d’affaires w Warszawie Bix Ali, podała agencja AP.

Sejm przyjął w piątek poprawkę do kontrowersyjnej ustawy medialnej, którą krytycy nazywają o próbie uciszenia przez populistyczne prawicowe władze lokalne należącej do USA stacji informacyjnej TVN24 za krytyczne doniesienia. Do zatwierdzenia nowelizacji potrzebny jest jeszcze podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Chociaż jest związany z konserwatywną partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w rządzie, to już zapowiedział że ustawa zawetuje obawy o wolność przedsiębiorczości i wypowiedzi oraz relacje z partnerami zagranicznymi, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z proponowaną nowelizacją właściciele mediów w Polsce nie powinni być uzależnieni od firm lub osób zarejestrowanych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym (EWG).


Jednak krytycy postrzegają ustawę jako atak na TVN24, którego właścicielem jest amerykańska firma Discovery za pośrednictwem zarejestrowanego w Holandii podmiotu. W przypadku zatwierdzenia nowelizacja zmusiłaby Discovery do sprzedaży większościowego pakietu udziałów w TVN, jednej z największych prywatnych sieci telewizyjnych w Polsce. TVN24 jest jego kanałem informacyjnym, przypomina AFP.

TVN opisał zatwierdzenie nowelizacji ustawy Prawo medialne jako „bezprecedensowy atak na wolne media„i wyraził nadzieję, że Duda to zawetuje. Discovery powiedział o piątkowym wyniku”niespodziewane głosowanie w polskim parlamencie powinno głęboko wpłynąć na wszystkie firmy inwestujące w Polsce i wszystkich, którym zależy na demokracji i wolności prasy”.

Discovery wezwał również Dudę do niepodpisywania ustawy. Polski prezydent obiecał w piątek, że dokona przeglądu ustawy „w bardzo dokładny sposób”. Posłowie nie głosowali w piątek nad ustawą medialną, przypomina Reuters, ale po szybkim zwołaniu parlamentarnej komisji kultury i mediów w celu przedyskutowania tej kwestii, głosowanie nad poprawką jest umieszczane w porządku obrad, a posłowie głosują za przyjęciem poprawki w ciągu kilku minut. Posłowie opozycji stwierdzili, że sposób zwołania komisji był nielegalny i naruszał standardy demokratyczne.

(zdjęcie ilustracyjne)

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *