Polska zaczęła ignorować prawo UE: decyzja UE bez kompromisów!

Unia Europejska poinformowała w środę, że podjęła kroki prawne przeciwko Polsce w związku z lekceważeniem przez Warszawę prawa unijnego i podważaniem niezależności polskiego sądownictwa.

Poinformowała o tym agencja AFP. Komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni powiedział, że Postępowanie przeciwko Polsce dotyczy naruszenia „ogólnych zasad autonomii i nadrzędności prawa unijnego” oraz naruszenia wymogu niezawisłości i bezstronności polskiego sądownictwa.

Przedmiotem sporu między Polską a UE jest wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego z początku października, który zakwestionował nadrzędność prawa unijnego nad Polską, którą Warszawa zaakceptowała wchodząc do Unii Europejskiej w 2004 roku.

Decyzja ta jest uważana za bardzo problematyczną przez KE i kilka państw członkowskich UE, bo pozwoliłoby to polskiemu rządowi na ignorowanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE, które mu się nie podobają lub których nie stosuje.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen zapowiedziała wcześniej, że zablokuje pomoc finansową UE dla Polski do czasu zniesienia przez władze kontrowersyjnych reform sądownictwa.


Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.