„Po konsultacjach z rządem i prezydentem” Polska jest gotowa do natychmiastowego i bezpłatnego przeniesienia wszystkich swoich MiG-29 do Ramstein i udostępnienia ich rządowi Stanów Zjednoczonych. » Jasina pisze. Według portalu Gazeta.pl może to oznaczać, że Sojusz Północnoatlantycki przekaże wtedy samoloty Ukrainie, której armia też je dysponuje.
Ale Departament Obrony USA powiedział, że nie rozważa polskiego planu przekazania myśliwców MiG-29 Stanom Zjednoczonym w celu przetransportowania ich na Ukrainę. Według Reutera i amerykańskich mediów, Waszyngton odrzucił polską ofertę.
„Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi sojusznikami NATO w tej sprawie i złożonych wyzwaniach logistycznych, jakie ona ze sobą niesie, ale nie wierzymy, że polska propozycja jest trwała”. Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział w oświadczeniu. „Po prostu nie jest dla nas jasne, czy istnieje podstawowe uzasadnienie tego”. dodany.
Chaos w komunikacji
Według agencji AP niejasności wokół planu, które skłoniły Polskę do ogłoszenia we wtorek i chłodnego przyjęcia ze strony Stanów Zjednoczonych, są według agencji AP. rzadkie spory społeczne wśród członków NATO.
Warszawa wezwała inne kraje sojuszu, które posiadają samoloty MiG-29, by zachowywały się w ten sam sposób. Słowacja i Bułgaria też je mają. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Słowacja zaczęła przygotowywać plan przedwczesnego wstrzymania operacji swoich MiGów, ale na razie odmawia ich przekazania Ukraińcom.
Polska nie chce też wydać bojowników Ukrainie ze względu na to, że nie jest bezpośrednią stroną konfliktu. Jednak z powodu wojny z Rosją Ukraina dostarczyła broń. „Każda decyzja o dostawie broni ofensywnej musi być podjęta przez NATO jednogłośnie”, Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział dziś. „Dlatego jesteśmy gotowi dostarczyć wszystkie nasze MiG-29 do Ramstein, ale nie chcemy nic robić po naszej stronie, ponieważ, jak powiedziałem, nie jesteśmy częścią tej wojny”. wyjaśnił szef polskiego rządu.
Zobacz wszystko online
Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych, zaopatrywać go w używane samoloty o podobnych parametrach. W ostatnich dniach mówi się o amerykańskich myśliwcach F-16, z których już korzystają Polskie Siły Powietrzne.
Bezpośrednio po ogłoszeniu Warszawy reakcja Waszyngtonu na propozycję była niejasna. Wysokie źródło rządowe, CNN, powiedziało, że administracja zarejestrowała ofertę i nie ma w niej nic do powiedzenia. Późniejsze oświadczenie zastępcy sekretarza spraw zagranicznych USA Victorii Nuland pokazało, że Stany Zjednoczone zaskoczyły polską inicjatywę.
„O ile wiem, nie konsultowano się z nami z wyprzedzeniem w sprawie zamiaru przekazania nam tych samolotów”, – powiedziała Nuland podczas przesłuchania w Senacie. „Nie mogę się doczekać powrotu do mojego biura po tym przesłuchaniu i zobaczenia, jak odpowiemy na tę propozycję” – powiedział Reuters.
Sekretarz Stanu USA Antony Blinken powiedział w weekend, że Stany Zjednoczone są „bardzo aktywne” w planie zastąpienia wszystkich migas przekazanych Polsce przez myśliwce F-16. Kancelaria polskiego premiera szybko jednak oświadczyła, że nie przewiduje takiego zamiaru.
Reuters donosi, że amerykańscy prawodawcy w poniedziałek próbowali skłonić administrację prezydenta Joe Bidena do zajęcia się przekazaniem Ukrainie samolotów z Polski i innych krajów Europy Wschodniej.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.