Polska przekazuje sprzęt wojskowy Ukrainie

Podjęli decyzję o przekazaniu aktywów wojskowych na podstawie analizy.

WARSZAWA. We wtorek polski rząd przyjął uchwałę o swobodnym przekazywaniu sprzętu wojskowego z arsenału Sił Zbrojnych RP do armii ukraińskiej.

„Dostarczenie technologii wschodniemu sąsiadowi nie zmniejszy zdolności bojowych polskich żołnierzy” – napisano w oświadczeniu rządu.

Poinformował o tym serwis informacyjny Onet.pl. Uchwała rządu wchodzi w życie z dniem jej podjęcia.


Artykuł jest kontynuowany pod reklamą wideo

Artykuł jest kontynuowany pod reklamą wideo

Tysiące rakiet

Rząd podkreśla, że ​​„decyzja o przekazaniu środków wojskowych została podjęta na podstawie przeprowadzonej analizy, uwzględniającej konieczność zapewnienia rutynowych działań Sił Zbrojnych RP oraz utrzymania wymaganego poziomu zaopatrzenia naszej armii.



Powiązany artykuł Minister spraw zagranicznych Niemiec z wizytą u ukraińskich wojsk pod Mariupolem Lilia

Polskie media informowały już wcześniej, że Polska będzie wysyłać na Ukrainę różnego rodzaju amunicję w ramach pomocy wojskowej, od broni strzeleckiej po amunicję przeciwpancerną i przeciwlotniczą.

W tej sprawie podjęto również stosowne decyzje polityczne, co potwierdził premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w piątek. Na Ukrainę trafią dziesiątki tysięcy rakiet.

Polska była krytykowana przez innych sojuszników

W obawie przed możliwym rosyjskim atakiem na Ukrainę państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego zobowiązały się do materialnej pomocy wojskowej władzom w Kijowie.

Broń na Ukrainę przywieźli Brytyjczycy i Amerykanie, dołączyły do ​​nich także państwa bałtyckie. „Estonia dostarczy Ukrainie pociski przeciwpancerne Javelin, Litwa i Łotwę z kolei rakiety przeciwlotnicze Stinger” – dodał Onet.pl.

Portal przypomniał też, że Warszawa od dawna jest krytykowana za bezczynność w tym zakresie.

Jednak po serii negocjacji z zachodnimi partnerami prezydent Andriej Duda potwierdził gotowość Polski do wysłania na Ukrainę sprzętu wojskowego w celu wzmocnienia jej obronności w sytuacji, gdy Rosja rozmieściła tysiące swoich żołnierzy na wspólnej granicy z Ukrainą.

Siły Cyberobrony

We wtorek polski minister obrony Mariusz Błaszczak powołał generała Karola Molendę na szefa nowych sił cyberobrony, które tym samym oficjalnie rozpoczęły swoją działalność.

Ich zadaniem będzie obrona, rozpoznanie i w razie potrzeby ofensywa działania w celu ochrony Sił Zbrojnych RP przed cyberatakami – powiedział minister.

Jednostka będzie ściśle współpracować z Narodowym Centrum Cyberbezpieczeństwa.

– Mamy pełną świadomość, że cyberataki stały się jednym z narzędzi agresywnej polityki naszego sąsiada w XXI wieku – powiedział Błaszczak, wyraźnie odnosząc się do rosyjskich sił zbrojnych – dodał.

Polska

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *