Polska przekazała Turowie drugi projekt umowy. Niedopuszczalne jest, aby Republika Czeska iROZHLAS

Czechy nie mogą zaakceptować drugiego projektu umowy Polski w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie. Rzeczniczka Ministerstwa Środowiska Petra Roubčíková poinformowała we wtorek. Według niego propozycja powinna zostać przedyskutowana z przedstawicielami partii powstających koalicji Społem i PirSTAN.




Praga

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Kopalnia Turowin Zdjęcie: René Volfík Źródło: iROZHLAS.cz

Petra Roubčíková, rzeczniczka Ministerstwa Środowiska, powiedziała na Twitterze, że nowa propozycja jest nie do przyjęcia dla obecnego kierownictwa Ministerstwa Środowiska, ani dla MSZ i przedstawicieli regionu libereckiego. zaangażowany w negocjowanie umowy.


„Trybunał Konstytucyjny ma ostatnie słowo”. Polski prokurator domaga się oświadczenia w sprawie grzywny Turowa

Przeczytaj artykuł


„Biorąc pod uwagę sytuację polityczną, propozycja otrzymana z Czech musi zostać omówiona z przedstawicielami nowo powstałych partii rządowych, dopiero wtedy Czechy mogą podjąć dalsze działania” – dodał.

W czerwcu kraje rozpoczęły negocjacje w sprawie porozumienia w sprawie eksploatacji kopalni Turów przy granicy czesko-polskiej, jej wpływu na czeskie gminy i rekompensat. Negocjacje zostały zawieszone na początku października ze względu na różnice poglądów na temat czasu trwania umowy.

Spotkanie zostało wznowione 5 listopada wraz z przyjazdem Anny Moskwovej, nowej polskiej minister ds. klimatu i środowiska. Według Ministerstwa Środowiska negocjacje telefoniczne kontynuowano w zeszłym tygodniu.

Spór górniczy

Kopalnia węgla brunatnego Turów na granicy czeskiej dostarcza węgiel głównie do sąsiedniej elektrowni, a Grupa PGE chce sukcesywnie rozbudowywać kopalnię do 30 km2 wzdłuż drogi z Zittau do Bogatyna. Polacy planują wykopać na głębokość 330 metrów poniżej poziomu otaczającego terenu. Polska pozwoliła na ekspansję górnictwa w zeszłym roku, mimo sprzeciwu sąsiadów. Mieszkańcy granicy obawiają się nie tylko utraty wody, ale także hałasu i kurzu.


Nowy rząd powinien podpisać z Polską porozumienie w sprawie Turowa – uważa koordynator Greenpeace

Przeczytaj artykuł


Umowa dwustronna powinna doprowadzić do cofnięcia powództwa Czech przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów i jej rozbudowy. W maju sąd tymczasowo nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia w sprawie odwołania Czech.

Polski rząd sprzeciwia się zawieszeniu wydobycia, ponieważ miałoby to negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Polska złożyła w maju wniosek o unieważnienie decyzji o wstrzymaniu wydobycia.

Sędziowie w Luksemburgu wysłuchali we wtorek argumentów obu stron i powinni wydać ostateczny werdykt w sprawie sporu do połowy przyszłego roku.

20 września Europejski Trybunał Sprawiedliwości nałożył na Polskę pół miliona euro, czyli około 12,6 mln koron szwedzkich za każdy dzień wznowienia wydobycia. W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zażądała od Polski spłaty zadłużenia. Warszawa odmawia zapłaty.

Minister Sprawiedliwości zaapelował również do Trybunału Konstytucyjnego o zakwestionowanie kary nałożonej na Polskę przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości za dalszą eksploatację kopalni Turów. Sprawę zgłosił w poniedziałek serwer Onet.pl, powołując się na prokuraturę.

CTK

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *