Polska nie zniosła spornego senatu dyscyplinarnego Sądu Najwyższego: UE może od niego żądać takiego nietoperza!

Komisja Europejska (KE) jest gotowa wezwać Polskę do zapłaty w najbliższych tygodniach kary w wysokości ok. 70 mln euro za nieuchylenie kontrowersyjnej komisji dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. O tym poinformował w środę portal informacyjny Euractiv i agencja informacyjna Reuters.

W październiku ubiegłego roku Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę 1 mln euro dziennie za niezastosowanie się do wcześniejszego rozporządzenia nakazującego zawieszenie uprawnień Komisji Dyscyplinarnej do decydowania o immunitecie sędziowskim i przejściu w stan spoczynku, do bezpośredniego stosowania prawa UE do ochrony niezawisłości sądownictwa lub do Trybunału UE w innych kwestiach dotyczących tych przepisów.

We wtorek 11 stycznia Warszawa miała ogłosić Komisji Europejskiej, kiedy iw jaki sposób rozwiąże izbę dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Reuters, powołując się na anonimowe źródło ochrony środowiska w Komisji Europejskiej, powiedział, że kara dla Polski ma wynieść około 70 mln euro i że władza może wysłać apel do Warszawy „wkrótce”.

TAk

Komisja Europejska potwierdziła we wtorek, że otrzymała odpowiedź z Polski na wniosek o zawieszenie groźby ze strony spornej Komisji Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, którą dokładnie rozpatrzy. Rzecznik KE Christian Wigand powiedział, że analiza powinna zostać wkrótce zakończona, dodając, że jeśli odpowiedź Polski była niezadowalająca, UE miała możliwości uzyskania od Polski kar pieniężnych. W takim przypadku Komisja Europejska wyśle ​​„fakturę” do Warszawy w terminie 45 dni. Wszelkie kwoty, które Trybunał Sprawiedliwości UE nakłada na państwo członkowskie, są wpłacane do wspólnego budżetu UE.

Wiceprzewodnicząca KE ds. Wartości i Przejrzystości Vera Jourová powiedziała we wtorek na swoim koncie na Twitterze, że odbyła wymianę poglądów z polskimi sędziami i prawnikami i żałuje, że sytuacja w zakresie praworządności w Polsce nie wskazuje na to. poprawy, a sędziowie nadal byli pod presją. . „Będziemy nadal wypełniać nasz obowiązek obrony praworządności i niezawisłości sądownictwa” – dodał. powiedział czeski komisarz.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *