Polska nie zapłaciła kary za kopalnię Turów, UE ogłosiła stanowczą decyzję: tak wypłaci pieniądze z kraju

Komisja Europejska (KE) zapowiedziała we wtorek, że w tym miesiącu zrobi „bezprecedensowy krok” i obniży polskie eurofundusze o 15 mln euro, ponieważ Warszawa nie zapłaciła kary za eksploatację kopalni węgla brunatnego Turów.

TASR przejął informacje od agencji AFP, co potwierdził rzecznik KE ds. budżetu i zasobów ludzkich Balázs Újvári. Według niego ten etap odbędzie się w przyszłym tygodniu.

„Grzywna obejmuje okres od 20 września do 19 października 2021 r. Komisja wypłaca rekompensatę finansową dziesięć dni roboczych po otrzymaniu tego powiadomienia”. Újvári dodała, dodając, że w ten sposób Komisja wypełnia swój prawny obowiązek pobierania nałożonych przez sąd grzywien.

W ubiegłym roku unijny sąd orzekł, że Polska musi zamknąć kopalnię węgla brunatnego Turów, która zaspokaja około 7% potrzeb energetycznych kraju. W swoim wyroku orzekł na korzyść czeskiego rządu, który skarżył się, że kopalnia odkrywkowa ma negatywny wpływ na środowisko – odprowadza wody gruntowe z czeskich gmin w obszarze przygranicznym, a także powoduje hałas i nadmierne zapylenie. Polska zignorowała środek tymczasowy sądu. Sąd skazał zatem Polskę na płacenie dziennych kar pieniężnych w wysokości 500 000 euro.


Premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Czech Petr Fiala podpisali w zeszłym tygodniu umowę na eksploatację kopalni. W Pradze Morawiecki wyraził nadzieję, że ten problem „przestanie istnieć” po podpisaniu traktatu. Polska jest jednak nadal winna Trybunałowi Sprawiedliwości dziesiątki milionów euro niezapłaconych grzywien. Komisja Europejska ostrzegła Warszawę w zeszłym miesiącu, że może odliczyć należną jej kwotę od przyszłych wypłat z funduszy unijnych.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *