Polska chce zmienić konstytucję, aby móc wzmocnić obronę i konfiskować rosyjskie mienie

Aktualizacje: 21.03.2022 13:50
Opublikowany:

Warszawa – Polski rząd chce zmienić konstytucję, aby w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę zwiększyć wydatki na obronę i skonfiskować majątek rosyjskich oligarchów. Rzecznik rządu powiedział dziś Reuterowi.

Przyjęta w tym miesiącu ustawa o obronie kraju wskazuje, że wydatki na obronność Polski wyniosą 3% PKB, co może doprowadzić do przekroczenia konstytucyjnych limitów budżetowych. „Polskie wojsko musi być natychmiast wyposażone zgodnie z najwyższymi standardami, dlatego jedną z proponowanych zmian w konstytucji będzie wyłączenie sprzętu wojskowego i wojskowego z limitu długu publicznego” – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Drugą kwestią, wymagającą zmiany konstytucji, jest możliwość konfiskaty mienia rosyjskich oligarchów i firm wspierających rosyjską inwazję na Ukrainę. Według Müllera pieniądze można by następnie przeznaczyć na pomoc humanitarną. Rząd chce też opodatkować więcej firm, które nadal działają w Rosji. „Rozpoczęły się dyskusje na ten temat i mamy nadzieję, że propozycje te zostaną przyjęte. Jesteśmy otwarci na debatę” – dodał rzecznik.

Do zmiany konstytucji potrzebna jest większość 2/3 w Sejmie i większość bezwzględna w Senacie, zdominowanym przez opozycyjnych prawodawców, więc propozycje rządu konserwatywnego będą wymagały poparcia innych partii politycznych.

Polski premier Mateusz Morawiecki również wezwał dziś Szwajcarię do zamrożenia kont bankowych rosyjskich oligarchów i skonfiskowania ich aktywów, jak podaje Reuters. Uczynił to podczas wizyty prezydenta Szwajcarii Ignaza Cassisa w Warszawie. „Konta muszą zostać zamrożone, aktywa rosyjskich oligarchów w Szwajcarii muszą zostać skonfiskowane, a ja wezwałem prezydenta do zapewnienia zdecydowanego podejścia Szwajcarii w tej sprawie” – powiedział Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Polska Rosja Ukraina dyplomacja walka zbrojna sankcje konstytucyjne

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.