Polska chce, aby Rosja zwróciła obrazy skradzione podczas II wojny światowej, Moskwa jeszcze nie odpowiedziała

14.09.2022 (Webnoviny.sk) – Polska oficjalnie poprosi Rosję o zwrot siedmiu obrazów znajdujących się w słynnym muzeum w Moskwie.

Jak powiedział w środę minister kultury polskiej Piotr Gliński, wspomniane prace zostały nielegalnie wywiezione przez Armię Czerwoną podczas II wojny światowej.

Dwadzieścia pytań bez odpowiedzi

Ale Gliński powiedział również, że około 20 wcześniejszych próśb do Moskwy o zwrot tysięcy innych przedmiotów skradzionych podczas II wojny światowej pozostało bez odpowiedzi.
„Do tej pory rząd rosyjski nie zbadał żadnego z tych zarzutów” – powiedział Gliński na konferencji prasowej. Dodał, że Rosja jako jedyny z wielu krajów, do których do tej pory się zwrócono, nawet nie odpowiedziała Polsce w tej sprawie.
Najnowsza prośba dotyczy siedmiu obrazów włoskich artystów znajdujących się obecnie w Muzeum Puszkina w Moskwie. Pochodzą z XIV-XVIII wieku.

Polska wciąż szuka

Gliński powiedział, że trudno oszacować ilość polskiej sztuki i kultury zniszczonej lub zrabowanej przez niemieckie i sowieckie wojska okupacyjne podczas wojny, ale szacuje się, że polskie muzea straciły około 50% swoich zbiorów.
„Ślady setek tysięcy obiektów prowadzą do Federacji Rosyjskiej i byłych republik radzieckich” – powiedział Gliński. Zaznaczył, że Polska „nigdy nie przestanie szukać obiektów kultury, które zostały zrabowane” w czasie wojny.

Więcej na tematy: Druga wojna Światowa, Lot, Kino, sztuka
Źródło: Webnoviny.sk – Polska chce, aby Rosja zwróciła obrazy skradzione podczas II wojny światowej, Moskwa jeszcze nie odpowiedziała © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone.

© Słowacka Agencja Prasowa SITA as Wszelkie prawa zastrzeżone. SITA Slovenská tlačová agentúra as zastrzega sobie wyłączne prawo do zezwalania na powielanie, dystrybucję i publiczną transmisję tego artykułu i jego części.

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *