Polska agencja informacyjna wzywa do wykluczenia rosyjskiego TASS z sojuszu europejskiego

Warszawa, 27 lutego (TASR) – Dyrektor generalny polskiej agencji prasowej PAP Wojciech Surmacz wezwał do wykluczenia rosyjskiej agencji informacyjnej TASS z Europejskiego Porozumienia Agencji Prasowych (EANA) i wezwał do intensyfikacji walka z dezinformacją.

„Wzywam Radę Dyrektorów (EANA) do wszczęcia procedury natychmiastowego wykluczenia TASS z Europejskiego Sojuszu Agencji Prasowych”, Surmacz napisał w liście do zarządu sojuszu.

Według niego rosyjska agencja „W sposób bezprecedensowy i bezprecedensowy rozpowszechniał fałszywe informacje o rosyjskiej agresji na Ukrainę”.

„Nie dopuśćmy do dezinformacji i legitymizacji zbrodniczego ataku Rosji na Ukrainę”, Surmacz kontynuował w liście.

„Solidarność z naszymi przyjaciółmi z (ukraińskiej) agencji informacyjnej Ukrinform i z całym narodem ukraińskim jest dzisiaj naszym obowiązkiem. Niech żyje wolna i niepodległa Ukraina” – dodał. Zwrócił uwagę Surmacz, według sobotniego raportu PAP.

European Alliance of News Agency zrzesza 32 europejskie agencje informacyjne – w tym PAP i TASR. Została założona w 1956 roku. Ma siedzibę w Bernie w Szwajcarii i jest forum kontaktów, współpracy i wymiany doświadczeń.

Głównym celem sojuszu jest praca nad warunkami ekonomicznymi i prawnymi ułatwiającymi funkcjonowanie agencji informacyjnych, m.in. w obszarze praw autorskich i dostępu do zasobów informacyjnych. Promuje współpracę między agencjami prasowymi, a także organizuje debaty i wymiany na temat zawodu agencji, prawa i nowych technologii.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.