Polityka wizowa UE – Consilium

Dlaczego wspólne europejskie przepisy wizowe?

Ponad 400 milionów obywateli UE korzysta ze swobodnego przemieszczania się w strefie Schengen. Mogą podróżować, pracować i mieszkać w dowolnym miejscu w UE. Obywatele państw trzecich mieszkający w UE lub odwiedzający UE jako turyści, studenci z wymiany lub w celach zawodowych również mogą swobodnie się przemieszczać.

Przepisy Schengen:

  • znieść kontrole na wewnętrznych granicach UE z kilkoma wyjątkami
  • zapewnić jednolity zestaw zasad kontroli na zewnętrznych granicach UE

Konieczna jest wspólna europejska polityka wizowa efektywne funkcjonowanie bezgranicznej strefy Schengenponieważ ułatwia odwiedzającym wjazd do UE, a jednocześnie wzmacnia bezpieczeństwo wewnętrzne.

UE ustanowiła politykę wizową dla:

  • pobyty krótkoterminowe planowane na terytorium państwa Schengen lub tranzytem przez jego terytorium
  • tranzyt przez międzynarodowe strefy tranzytowe portów lotniczych państw Schengen

Pobyty krótkoterminowe to pobyty nieprzekraczające 90 dni w okresie 180 dni.

Naszego czasu 26 krajów europejskich wydaje wizy Schengen (jako członkowie strefy Schengen): 22 z 27 państw członkowskich UE, Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria.

Bułgaria, Chorwacja, Cypr i Rumunia – gdzie kontrole na granicach wewnętrznych nie zostały jeszcze zniesione – oraz Irlandia (nienależąca do strefy Schengen) nie wydają wiz Schengen, a jedynie wizy krajowe.

Kraje wydające wizy Schengen


Zawieszenie umów wizowych

UE może zawiesić umowy o zniesieniu obowiązku wizowego lub o uproszczeniu reżimu wizowego, jeżeli kraj spoza UE nie spełnia już warunków Umowy. W takim przypadku zastosowanie mają ogólne zasady unijnego kodeksu wizowego.

Zawieszenie może zostać zainicjowane przez państwo członkowskie UE lub Komisję Europejską.

Trzy umowy są obecnie zawieszone:

  • Rosja (całkowite zawieszenie umowy o ułatwieniach wizowych)
  • Białoruś (częściowe zawieszenie umowy o ułatwieniach wizowych)
  • Vanuatu (całkowite zawieszenie umowy o zniesieniu wiz)

Ogólne zasady wizowe UE

W przypadku podróżnych z państw trzecich nieposiadających umowy o zniesieniu obowiązku wizowego lub uproszczeniu reżimu wizowego stosuje się kod wizowy. Kodeks określa procedury i warunki wydawania wiz na pobyty krótkoterminowe i tranzyt lotniskowy przez strefę Schengen.

Wymienia również państwa trzecie, których obywatele są zobowiązani do posiadania tranzytowej wizy lotniskowej podczas tranzytu przez międzynarodowe strefy tranzytowe portów lotniczych UE oraz określa procedury i warunki wydawania takich wiz.

Kodeks wizowy również przyczynia się do poprawy współpraca z państwami trzecimi w zakresie readmisji nielegalnych imigrantów dzięki mechanizmowi dźwigni wizowej.

W ramach tego mechanizmu, jeśli państwo trzecie nie współpracuje w zakresie readmisji, mogą zostać podjęte specjalne środki ograniczające w zakresie rozpatrywania wniosków wizowych i opłat wizowych. Jak dotąd wobec Gambii podjęto środki ograniczające.

Z drugiej strony, jeśli okaże się, że kraj współpracuje w zakresie readmisji, UE mogłaby zagwarantować obniżenie opłat wizowych, skrócenie czasu rozpatrywania wniosków wizowych lub wydłużenie okresu ważności wiz na wielokrotność wpisy.

Cyfryzacja wiz Schengen

Obecnie ubieganie się o wizę Schengen to długi i wymagający dużej ilości papieru proces. Wnioskodawcy muszą podróżować, aby złożyć wniosek, a następnie odebrać wizę. Jest to uciążliwe zarówno dla podróżnych, jak i dla konsulatów.

W kwietniu 2022 r. Komisja Europejska przedstawiła propozycję dotyczącą cyfryzacji procesu wizowego Schengen. Nowe przepisy mają na celu:

  • wymienić naklejkę wizową
  • wprowadzić możliwość ubiegania się o wizę online za pośrednictwem internetowa platforma wizowa
  • usprawnić proces rozpatrywania wniosków wizowych
  • zmniejszyć koszty i obciążenia krajów UE i wnioskodawców

Obecnie zarząd omawia tę propozycję.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *