Polacy poparli Czechów i nie uklękli w Anglii, Niemcy zszokowani stratą do słabszych

W środowym pojedynku eliminacyjnym do Mistrzostw Świata z Anglią polscy piłkarze zadbali o zgiełk, naśladując przed rozpoczęciem meczu czeską drużynę i zamiast symbolicznie klękać na znak wsparcia walki z rasizmem, wskazując na napis „Szacunek”. Futbolową sensację wywołali Niemcy, którzy w ostatnim meczu eliminacyjnym pod wodzą trenera Joachima Löw przegrali 1:2 z Macedonią Północną.

Klęcząc na jednym kolanie sportowcy, zwłaszcza z Wysp Brytyjskich i Stanów Zjednoczonych, od roku okazują swoje poparcie dla ruchu Black Lives Matter. Nabrało to rozpędu po śmierci George’a Floyda, który zginął po brutalnej rozprawie ze strony oficera amerykańskiej policji Dereka Chauvina.

W przeszłości w tym geście brała udział także czeska reprezentacja piłkarska, która klęczała podczas meczu Ligi Narodów w Szkocji. Jednak we wtorkowym pojedynku z Walią Czesi już zdecydowali się zastąpić klęczące, wskazując palcem na kampanię UEFA przeciwko rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji. A Polacy weszli na to stanowisko wczoraj.

„Jesteśmy neutralni i apolityczni wobec ruchu Black Lives Matter” – powiedział w oświadczeniu polski związek piłkarzy. „Jednocześnie jednak podkreślamy, że wspólnie i stanowczo sprzeciwiamy się wszelkim przejawom rasizmu i nietolerancji. Dlatego zawodnicy wskazali na lewym ramieniu hasło „Poszanowanie UEFA”, które nawiązuje do kampanii europejskiej Federacja przeciwko Rasizmowi, Ksenofobii i Nietolerancji”.

W samym meczu reprezentacja Polski musiała obejść się bez kontuzjowanego Roberta Lewandowskiego, który był dobrze znany na boisku Wembley. Co więcej, Polacy odebrali Harry’ego Kane’a w 19. minucie po zamienionej karze. Ukarał faul Heliki i został najbardziej utytułowanym Anglikiem w historii z 10 bramkami karnymi.

Jednak podopieczne trenera Paula Sousy poprawiły się w drugiej połowie i wzmocniły szansę na bieg po trafieniu Modera. Ale ich nadzieje rozwiały się pięć minut przed uderzeniem Harry’ego Maguire’a. Anglicy utrzymują 100% w kwalifikacjach i umacniają swoją przewagę w Grupie I.

Niemcy przegrali w eliminacjach po 35 meczach

Niemieccy piłkarze przegrali 1:2 z Macedonią Północną w ostatnim meczu kwalifikacyjnym pod wodzą trenera Joachima Löwa. Zajmują dopiero trzecie miejsce w grupie na Mistrzostwa Świata.

Do tej pory Niemcy mają dobrą passę 35 meczów bez porażki w kwalifikacjach, a ostatnia sięga 2001 roku, kiedy przegrali z Anglią 1:5. Jednak końcówka pierwszej połowy pokazała, że ​​nie będzie łatwo, bo w wyznaczonym czasie wynik otworzył 37-letni napastnik Goran Pandev.

Mistrzowie świata z 2014 roku, którzy w ostatnich dniach pokonali Islandię (3:0) i Rumunię (1:0) wyrównali po godzinie gry, kiedy sędzia Karasev przyznał rzut karny po interwencji „Alioskiego i że Gündogan odżył swoją szansę odwrócić się. Ale zamiast ostatecznej presji przyszedł szok: po udanej kombinacji drużynowej, 21-letni pomocnik Napoli Elif Elmas uderzył w przerwę.

Rumuni zawiedli

Rumuńscy piłkarze z Nicola Stanciu i Florinem Nitą przegrali 2:1 na boisku Armenii w pojedynku eliminacyjnym do Mistrzostw Świata 2022 i przegrali 2:3 po przegranej w ostatnich trzech minutach, co spowodowało przeliczenie rzutu karnego z Tigrana Barsegjana. W niekompletnej grupie grupy J utrzymali trzy czwarte punktów, przeciwnie, Armenia nie zawahała się w trzecim meczu.

Pojedynek w Erewaniu, gdzie na trybunach zmieściła się tylko ograniczona liczba kibiców, miał bezbramkową pierwszą połowę, ale wciągającą drugą część. W tym pierwszym otworzył punktację u siebie Spercjan, ale Cicaldau zwyciężył dwukrotnie i sytuacja się odwróciła. Kiedy w 74. minucie Tanas zastąpił pomocnika Slavię Stanciu, Rumuni byli na dobrej drodze do zdobycia trzech punktów.

Ale chwilę później Puscas zobaczył czerwoną kartkę i Ormianie wykorzystali przewagę liczebną, by się cofnąć. W pierwszych trzech minutach przed końcem podstawowej gry Harojan wyrównał i zaraz po faulu Cretui w polu karnym pokonał bramkarza Sparty Nitę ​​z rzutu karnego Barsegjan. Rumuni przegrali drugi mecz z rzędu, ale podopieczni Joaquina Caparrosa utrzymali 100%.

Grupa B:

Hiszpania – Kosowo 3:1 (2:0). Branky: 34. Olmo, 36. Torres, 75. Moreno – 70. Halimi.

Grecja – Gruzja 1:1 (0:0). Bramki: 76. własne Kakabadze – 78. Kvaracchelija.

1. Hiszpania 3 2 1 0 6:3 7
2. Szwecja 2 2 0 0 4:0 6
3. Grecja 2 0 2 0 2:2 2
4. Gruzja 3 0 1 2 2:4 1
5. Kosowo 2 0 0 2 1:6 0

Grupa C:

Litwa – Włochy 0:2 (0:0). Bramki: 47. Sensi, 90. +4 Nieruchomy z długopisem.

Grupa D:

Bośnia i Hercegowina – Francja 0:1 (0:0). Branka: 61. Griezmann.

Ukraina – Kazachstan 1:1 (dziesięć). Bramki: 20. Jaremczuk – 59. Mężczyźni.

1. Francja 3 2 1 0 4:1 7
2. Ukraina 3 0 3 0 3:3 3
3. Finlandia 2 0 2 0 3:3 2
4. Bośnia i Hercegowina 2 0 1 1 2:3 1
5. Kazachstan 2 0 1 1 1:3 1

Grupa F:

Austria – Dania 0 : 4 (0:0). Gole: 58. i 74. Skov Olsen, 63. Mähle, 67. Höjbjerg.

Mołdawia – Izrael 1:4 (1:1). Branky: 29. Karp – 45.+2 Zahavi, 57. Salomon, 65. Dabbur, 66. Natcho. ČK: 50. Nicolaescu (Mołdawia).

Grupa I:

Andora – Węgry 1:4 (0:1). Bramki: 90. + 2 Pujol w kojcu. – 45. + 2 Fiola, 51. Gazdag, 58. Kleinheisler, 90. Nego.

Anglia – Polska 2:1 (dziesięć). Bramki: 19. Kane z długopis., 85. Maguire – 58. Moder.

San Marino – Albania 0:2 (0:0). Bramki: 63. Manaj, 86. Veseli.

Grupa J:

Armenia – Rumunia 3:2 (0:0). Bramki: 56. Spercjan, 87. Harojan, 89. Barsegjan z piórem. – 62. i 72. Cicaldau. ČK: 78. Puscas (ROU).

Niemcy – Macedonia Północna 1:2 (0:1). Bramki: 62. Gündogan z piórem. – 45. + 2 Pandev, 85. Elmas.

Liechtenstein – Islandia 1: 4 (0:2). Branky: 79. Frick – 12. Sävarsson, 45. + 1 Bjarnason, 77. Palsson, 90. + 3. Pen Sigurjónsson z.

1. Armenia 3 3 0 0 6:2 9
2. Macedonia Północna 3 2 0 1 9:4 6
3. Niemcy 3 2 0 1 5:2 6
4. Rumunia 3 1 0 2 5:6 3
5. Wyspa 3 1 0 2 4:6 3
6. Liechtenstein 3 0 0 3 1:10 0