Podważając istotę Unii, krytykują polski werdykt

8 paź 2021, 23:20 i Płatne treści

Według polskiego sądu niektóre przepisy europejskie są niezgodne z konstytucją.

WARSZAWA, BRATYSŁAWA. Obawy o sytuację polskiego sądownictwa po raz pierwszy wyrazili przedstawiciele Unii Europejskiej w styczniu 2016 r. Kilka tygodni wcześniej do władzy doszła partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), odrzucając Trybunał Konstytucyjny i zaprojektował swój własny.

Częściowo okaleczony sąd był dopiero początkiem wielkiej reformy sądownictwa, którą PiS chciało odmłodzić i usprawnić polski wymiar sprawiedliwości.

Po ponad pięciu latach, kiedy w Polsce zmienili się sędziowie, powstały izby dyscyplinarne, a Polska otrzymała kilka grzywien, co spowodowało konflikty między instytucjami europejskimi a zaangażowanym rządem polskim. osąd Polski Trybunał Konstytucyjny. Orzekł w czwartek, że niektóre artykuły traktatów założycielskich Unii Europejskiej są niezgodne z polską konstytucją.

Wielu ekspertów postrzega to jako alarmującą i polityczną decyzję, która może mieć wpływ na przyszłość całej Unii.

Powiązany artykuł Polski Trybunał Konstytucyjny zakwestionował prawo UE Czytać

Legalne polexit

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł w lipcu, że polska reforma sądownictwa, czyli utworzenie izby dyscyplinarnej do karania sędziów, jest sprzeczna z prawem europejskim.

Szef sztabu polskiego premiera Michała Wójcika nazwał to pogwałceniem polskiej suwerenności i próbą „dewastacji naszego porządku prawnego”.

Premier Polski Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska zastosuje się do werdyktu i obali izbę. Kiedy to nie zadziałało aż do sierpnia, kraj zaczął grozić sankcjami.

Jednak Morawiecki złożył również wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, aby sprawdzić, czy Unia może nakładać kary pieniężne za takie działania.

helpdesk@sme.sk abyśmy mogli Ci pomóc. „data-msg-btn-logout =” Zaloguj się jako inny użytkownik „data-msg-btn-close =” Pozostań zalogowany „>

Polska

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.