Po wygraniu przetargu Škoda Transportation dostarczy dodatkowe tramwaje w Bratysławie

Aktualizacje: 22.03.2022 12:06
Opublikowany:

Bratysława – Bratysławska firma transportowa (DPB) podpisała umowę ramową z pilzneńską firmą Škoda Transportation na zakup 30 tramwajów. Przewoźnik złoży zamówienie na pierwsze 20 pojazdów w ciągu najbliższych kilku dni, powiedział dziś ČTK rzecznik DPB Martin Chlebovec. Podczas nowej oceny ofert Škoda Transportation wygrała również podobny konkurs na dostawę tramwajów w Koszycach we wschodniej Słowacji.

W przetargu DPB na dostawę wspomnianej liczby jednokierunkowych tramwajów Škoda Transportation złożyła ofertę z ceną 71,7 mln euro (1,77 mld CZK), pokonując w konkursie swoich konkurentów Stadlera i Pesę. Bratysława kupuje tramwaje Škoda ForCity Plus 29T3 o pojemności co najmniej 240 pasażerów.

Bratysławska firma transportowa ma otrzymać 20 nowych tramwajów do końca przyszłego roku. Po uruchomieniu dwie trzecie taboru tramwajowego przewoźnika będzie w całości niskopodłogowe. Zakup związany jest z odnowieniem pojazdów i wydłużeniem linii tramwajowej na największym osiedlu mieszkaniowym w Bratysławie, Petržalce.

DPB rozpoczęło gruntowną modernizację swojego taboru dziesięć lat temu, kiedy ogłosiło również przetarg na zakup tramwajów. W tym czasie Škoda Transportation wygrała również konkurs na dostawę 15 dwukierunkowych i 15 jednokierunkowych tramwajów. Umowa zawierała opcję zakupu takiej samej liczby dodatkowych tramwajów, z której korzystało DPB. Wartość kontraktu sięgnęła kilku miliardów koron.

Škoda Transportation może również zapewnić tramwaje w Koszycach. Podczas ponownej oceny ofert na dostawę 30 pojazdów dwukierunkowych, pilzneńska firma wygrała konkurs lokalnej firmy transportowej DPMK. Komisja oceniająca wykluczyła konkurencyjną polską firmę Pesę, która początkowo kilkakrotnie przeszła konkurs, tym razem.

Rzeczniczka DPMK Vladimíra Petrušová nie skomentowała pytania CTK w sprawie wykluczenia Pesy z przetargu, ponieważ konkurs jeszcze się nie zakończył. Powiedziała jednak, że DPMK spodziewa się nowego harmonogramu dostaw tramwajów od Škoda Transportation, wtedy o przetargu zdecyduje kierownictwo przewoźnika. W pierwszej fazie DPMK planowało zakup dziesięciu tramwajów, aby mogły one zostać oddane do użytku w przyszłym roku i sfinansowało zakup ze środków europejskich.

Przebieg konkursu na dostawę tramwajów do drugiego co do wielkości miasta na Słowacji przedłużał wcześniej sprzeciw wobec oceny ofert. Według dostępnych informacji, latem ubiegłego roku Škoda Transportation skarżyła się na decyzję, w której DPMK uznało Pesę zwycięzcą konkursu. Słowacki urząd ÚVO, który nadzoruje zamówienia publiczne, uwzględnił później większość zarzutów i nakazał DPMK unieważnienie rozstrzygnięcia konkursu. Jeden z zarzutów dotyczył również rzekomo niskiej ceny, jaką pobiera Pesa za dostawę tramwajów.

DPMK później ponownie ocenił ofertę Pesy jako najlepszą, ale ostatnio wykluczył spółkę z przetargu. W ten sposób w konkursie pozostała tylko Škoda Transportation i zgodnie z decyzją komisji oceniającej została zwycięskim oferentem. Zastrzeżenia można również zgłaszać wobec takiej oceny ofert.

Według dokumentów ÚVO, w ubiegłym roku Škoda Transportation zaoferowała dostawę tramwajów do Koszyc za 82,47 mln euro (dwa miliardy CZK). Pesa zażądała 64,5 mln euro (1,6 mld czeskich koron), czyli mniej niż szacowana wartość kontraktu.

Słowackie maszyny transportu publicznego Škoda Transportation

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.