Po pięciu latach w EET zaangażowanych jest 200 tys. przedsiębiorców, a nowy rząd chce go znieść

Po pięciu latach działalności w Elektronicznym Rejestrze Sprzedaży (EET) zarejestrowanych jest obecnie 201 140 przedsiębiorców, który odnotował około 18,4 mld przychodów. Wynika to z danych administracji finansowej. EET zostaje zawieszone z powodu pandemii do końca 2022 roku, więc żaden przedsiębiorca nie musi teraz rejestrować swojej sprzedaży, a władze nie kontrolują tego obowiązku.

Jednak przedsiębiorcy mogą zarejestrować się dobrowolnie. Jednak projekt prawdopodobnie się zakończy, ponieważ powstająca koalicja rządowa Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) i Piraci burmistrza zadeklarowali w programie koalicji zniesienie EET.

EET wszedł w życie 1 grudnia 2016 r. w zakresie cateringu i zakwaterowania. Od marca 2017 roku obowiązuje przedsiębiorców hurtowych i detalicznych. W dalszej kolejności zostanie rozszerzony na inne obszary, takie jak rzemieślnicy, lekarze, taksówkarze, księgowi czy prawnicy. Pierwotnie ostatni etap miał rozpocząć się 1 maja, a około 300 000 innych przedsiębiorców miało dołączyć do EET.

Według wcześniejszego oświadczenia ekspertów podatkowych ubiegłoroczne zawieszenie było de facto końcem projektu, który według nich był przede wszystkim kwestią polityczną. Nawet bez EET administracja finansowa ma wystarczającą ilość informacji o działaniach przedsiębiorców, na przykład poprzez raporty z kontroli VAT – powiedzieli.

„Moim zdaniem to już koniec projektu, który od samego początku był raczej kwestią polityczną. Według niego, EET zamiast tego podzielił biznes, anonimowo zgłaszając naruszenia, zamykając puby w małych wioskach, organizując loterię biletów lub prowokując czeki na zakupy. Jednocześnie Linx zwrócił uwagę, że większość przedsiębiorców podlega opodatkowaniu VAT, w związku z czym dane o ich dochodach można znaleźć w składanych deklaracjach VAT.

Ministerstwo Finansów obiecało EET ograniczenie uchylania się od płacenia podatków i poprawę otoczenia biznesowego. Tuż przed wybuchem pandemii w lutym 2020 r. Urząd obliczył zysk EET za lata 2017-2019 na około 33 mld koron. Zostało to zakwestionowane na przykład przez Piratów.

Aby wesprzeć EET, Ministerstwo Finansów uruchomiło w październiku 2017 r. loterię paragonową, która według Biura miała na celu motywowanie klientów do przyjmowania paragonów. Około 1,1 miliona osób wzięło udział w loterii w 30 losowaniach, rejestrując ponad 467 milionów paragonów. Losowanie odbywało się co 15 dni kalendarzowych miesiąca. Pierwsza nagroda to milion koron, druga samochód za około 400 000 koron, trzecia 300 000 koron, czwarta dwieście i piąta sto tysięcy koron czeskich. W każdym losowaniu było 21 025 nagród, a liczba ta wzrosła do 30 215 od grudnia ubiegłego roku.

Globalnie koszty loteria wyniosła 207,6 mln koron. Z tej kwoty 162 miliony koron rozdano na nagrody w 30 losowaniach. Ministerstwo Finansów wydało 45 mln koron na koszty stałe i zmienne, takie jak operacje czy kampanię reklamową. Według urzędu, pod względem liczby zarejestrowanych zawodników i wpływów był to również udany projekt w międzynarodowym porównaniu.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *