Po ataku dronów na Kreml Rosjanie przetestowali taktyczny atak nuklearny – Świat – Wiadomości

Rada Bezpieczeństwa Rosji pod przewodnictwem prezydenta Władimira Putina będzie dyskutować w piątek, jak zareagować na upokarzający atak drona na Kreml.



Zdjęcie:

Rosyjskie rakiety systemu Iskander.




Moskwa określiła środowy incydent jako próbę zamachu na Putina, która według Kijowa była zainscenizowaną prowokacją.

WIDEO: Amerykańskie ćwiczenia nuklearne Global Thunder

Dowództwo strategiczne USA rozpoczęło ćwiczenia dowodzenia i kontroli nuklearnej Global Thunder 23. Dowiedz się więcej na ten temat z filmu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i obejrzyj nagrania bombowców B-52 Stratofortress z poprzednich ćwiczeń.

Wezwanie do zemsty

Kilku rosyjskich urzędników wzywa do miażdżącej zemsty. Armia według portalu informacyjnego Czas moskiewski zademonstrował użycie taktycznej broni jądrowej.

WIDEO: Wystrzelenie rakiety rosyjskiego systemu Iskander na pozycje ukraińskie

Rosyjskie Ministerstwo Obrony pokazało film z wystrzelenia pocisku z kompleksu operacyjno-taktycznego Iskander.

W obwodzie kaliningradzkim odbyły się ćwiczenia kompleksów Iskander po ataku drona na Kreml. Zdolne do wystrzeliwania zarówno pocisków manewrujących, jak i balistycznych, w tym z głowicami nuklearnymi, Iskandery „wykonywały elektroniczne starty indywidualne i grupowe”, poinformował. Służba prasowa Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Celem były cele imitujące wyrzutnie, lotniska, zespoły sprzętu wojskowego oraz stanowiska dowodzenia fikcyjnego wroga.

Członkowie wojsk rakietowych „przeprowadzili tajny transfer” w rejon pozycji i od razu przećwiczyli wycofanie Iskanderów przed ewentualnym uderzeniem odwetowym, które w zależności od przebiegu testu może mieć charakter nuklearny.

WIDEO: Rosyjskie rakiety systemu Iskander użyte w bitwach na Ukrainie

Rosja wykorzystuje również rakiety balistyczne krótkiego zasięgu systemu Iskander w walkach na Ukrainie. Film Ministerstwa Obrony Rosji pokazuje operacyjno-taktyczny system rakietowy Iskander w akcji podczas wojny na Ukrainie.

Po startach Flota Bałtycka „ćwiczyła działania w warunkach promieniowania i zanieczyszczenia chemicznego terenu” – poinformował resort obrony.

W manewrach wzięło udział stu żołnierzy i 20 jednostek sprzętu wojskowego i specjalnego.

Kreml zagroził „środkami odwetowymi” po ataku drona, określanym przez Moskwę jako „terrorystyczny”. Przewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, Wicesław Wołodin zażądał „użycia broni zdolnej do powstrzymania i zniszczenia reżimu terrorystycznego w Kijowie” i posła Oleg Morozow wezwał do uderzenia, które „śmiertelnie ukarze” wroga.

Prigożyn: Wyglądamy jak klauni

Jewgienij Prigożyn, założyciel Armii Najemników Wagnera, wypowiedział się przeciwko użyciu broni nuklearnej w odpowiedzi na atak dronów. „Wyglądamy jak klauni grożący wybuchem bomby atomowej w odwecie za małego drona” – powiedział Prigożyn.

Jednak były wicepremier i były szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin, który pracuje jako doradca wojskowy na okupowanych terenach wschodniej Ukrainy, opowiada się za rozmieszczeniem taktycznej broni jądrowej. Rogozin proponuje to w ramach kolejnej ukraińskiej kontrofensywy. „Nie ma innej opcji” – powiedział o rozmieszczeniu broni nuklearnej w przypadku udanej ukraińskiej ofensywy. „Zgodnie z naszą doktryną mamy pełne prawo do użycia taktycznej broni jądrowej” – dodał.

Rzecznik Prezydenta Dmitrij Pieskow podkreślił, że mogą to być jedynie działania „rozważane”, leżące w interesie kraju. Dodał, że decyzja o ataku na prezydencką rezydencję na Kremlu została podjęta w Stanach Zjednoczonych, a Ukraina jest tylko jej wykonawcą.

Stany Zjednoczone uważają, że pomimo plotek o broni jądrowej prawdopodobieństwo użycia przez Rosję broni jądrowej jest w rzeczywistości „niezwykle niskie”. Powiedział to dyrektor wywiadu narodowego April Haines podczas przesłuchania w Kongresie.

Zasięg Iskanderów to maksymalnie 500 km. To pozwoli im objąć zachodnią Ukrainę, Polskę, wszystkie kraje bałtyckie aż po Estonię, Szwecję i Niemcy Wschodnie, w tym Berlin, z obwodu kaliningradzkiego.

Jednak Stany Zjednoczone uważają, że jeden z pocisków kompleksu – 9M729 – jest w stanie latać znacznie dalej i zagrażać krajom Europy Zachodniej. W związku z tym w 2019 roku Waszyngton wycofał się z Traktatu o likwidacji rakiet krótkiego i średniego zasięgu z 1987 roku.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *