Para polskich wspinaczy utknęła w nocy w terenie w asyście strażaków

Wysokie Tatry 7 marca (TASR) – Para polskich himalaistów utknęła w poniedziałkowy wieczór w terenie Tatr Wysokich, musiała im pomóc Górska Służba Pogotowia Ratunkowego (HZS). Poinformowała na swojej stronie internetowej, że skontaktowali się z nią jej polscy koledzy w niedzielę wieczorem (6 marca).

„Wspinacze w wieku 29 i 30 lat zeszli z grani gdzieś pomiędzy szczytami Litvor i Lavin i utknęli w rynsztoku należącym do doliny Velická. Mimo że mieli częściowy sprzęt do wspinaczki i oświetlenie, nie mogli z nich korzystać i nie mogli bezpiecznie zejść do doliny Velickiej. Dolina.” mówi HZS. Ponadto nie aktywowali roamingu na swoich telefonach komórkowych, więc nie było już możliwości skontaktowania się z nimi później. Oni też mogli tylko zadzwonić pod numer 112 w Polsce.

Ratownicy HZS ze Starego Smokowca udali się po pomoc. Wywieźli z Tatrzańskiej Polianki do Domu Śląskiego i dalej jeździli na nartach. Udało im się zlokalizować wspinaczy w zagłębieniu pod tarczą Lavína za pomocą transmitowanych sygnałów świetlnych. „Wspięli się na nie i po izolacji pomogli im zejść przez odsłonięty teren do doliny. Następnie odprowadzili ich do śląskiego domu, a stamtąd zabrano ich do Starego Smokowca”. zapewnia HZS, wskazując, że kontynuowali na własną prośbę. Akcja ratunkowa zakończyła się tuż przed godziną trzecią.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.