Organizatorzy w Polsce odwołali koncerty muzyka Jaromíra Nohavica

Aktualizacje: 04.03.2022 13:56
Opublikowany:

Ostrawa – Wszystkie polskie wiosenne koncerty muzyka Jaromíra Nohavicy zostały odwołane. Piosenkarz i autor tekstów ogłosił to na swoich stronach internetowych. Następnie za pośrednictwem wiadomości SMS powiedział ČTK, że była to decyzja polskich współorganizatorów lub właścicieli. Polskie miasto Katowice jako pierwsze wypowiedziało umowę najmu hali jakiś czas temu. Wyjaśnia to rzekomy bliski związek muzyka z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, którego Medal Puszkina zdobył w 2018 roku. Wojna spodni przeciwko Rosji na Ukrainie jest skazana na zagładę. Powiedział ČTK, że zapewnił teraz zakwaterowanie dla ukraińskich uchodźców.

„Chcielibyśmy poinformować, że wszystkie polskie koncerty Jaromíra Nohavicy zaplanowane na koniec marca i kwietnia zostały odwołane. Bilety można zwrócić w punktach sprzedaży. Jarek pozdrawia wszystkich swoich polskich fanów i obiecuje, że przyjedzie później. spokój ”, czytamy w tekście na stronie Nohavi. .

2 marca Nohavica transmitował na żywo koncert Vlašťovko niech w jego mieszkaniu, w którym komentował zarówno wojnę na Ukrainie, jak i decyzję o zatrzymaniu medalu wręczanego przez Putina. Podczas koncertu potępił wojnę na Ukrainie, śpiewał po ukraińsku i rosyjsku. Powiedział też, że nie zgadza się z Putinem i wojna toczy się przeciwko jego futrze.

„Przyjaciele na Ukrainie, przyjaciele w Rosji. Ciężko mi odciąć się od moich przyjaciół. Może porozmawiają z tobą politycy” – powiedział piosenkarz. Dodał, że jego piosenki śpiewają ludzie z różnych krajów iw różnych językach. „Angielski, niemiecki, rosyjski, ukraiński… Cieszę się, że piosenki jednoczą ludzi” – powiedział. Wspomniał też o nagrodzie Medalu Puszkina. „Nie jestem fanem tanich gestów, zwracania medali, klęczenia, wymachiwania flagami. Ale jeśli potrzebna jest pomoc, pomogę” – powiedział. Dodał, że przyczynił się finansowo do pomocy Ukrainie poprzez zbiórkę Ludzie w Potrzebie. Umieścił również numer konta na swojej stronie internetowej dla innych potencjalnych darczyńców.

W 2018 roku prezydent Rosji przyznał Nohavićowi Medal Puszkina dla obywateli Rosji i cudzoziemców, którzy wnieśli znaczący wkład w kulturę, literaturę i inne sztuki. Muzyk osobiście zabrał go od niego na Kremlu. Powiedział w piątek w zeszłym tygodniu, że zatrzyma nagrodę, ponieważ dostał ją „za piosenki, a nie za wojnę”. Wręcz przeciwnie, słowacki pisarz Ján Štrasser publicznie zrzekł się nagrody. Zareagował na inwazję wojsk rosyjskich na Ukrainę. „Niestety medal Puszkina jest także medalem Putina, dyplom jego odznaczenia podpisał prezydent Federacji Rosyjskiej” – powiedział Strasser.

Oprócz Nohavicy, były prezydent Václav Klaus i prezes Towarzystwa Czesko-Rosyjskiego Jiří Klapka są posiadaczami Medalu Puszkina w Czechach. W 2017 Nohavica otrzymała również nagrodę Silver Archer Award. Patronat nad tą nagrodą objął prezydent Czech Miloš Zeman i ambasada Rosji w Pradze.

Polska Rosja Ukraina bojowa muzyka wojenna Spodnie

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.