Orbán, UE, Zelenský i Polska

Więcej ZDJĘĆ znajdziesz TUTAJ!

Na szczycie przedstawiciele państw członkowskich Eurobloku osiągnęli kompromisowe porozumienie zakazujące importu rosyjskiej ropy dostarczanej tankowcami, ale nie rurociągami.

https://fb.watch/dlEVV2oo7l/

„Udało nam się uniknąć wniosku Komisji zakazującego używania rosyjskiej ropy na Węgrzech. Mimo to mamy wystarczająco dużo problemów – ceny energii rosną, inflacja jest wysoka, a cała Europa jest zagrożona. nie do zniesienia jest prowadzenie gospodarki na droższej ropie; byłby to rodzaj ekonomicznej bomby atomowej. Udało nam się temu zapobiec. Osiągnięte porozumienie mówi, że gospodarki krajów, które otrzymują ropę rurociągami, mogą nadal funkcjonować tak, jak dotychczas”. Orbán wyjaśnił.

Przed szczytem premier Węgier zagroził zawetowaniem umowy, twierdząc, że odcięcie dostaw rosyjskiej ropy zniszczy gospodarkę jego kraju. Jako kraj śródlądowy, Węgry otrzymują około 65% swojego zapotrzebowania na ropę za pośrednictwem rosyjskiego rurociągu Drużba.

Zielony zwiększa presję na Europę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w rozmowie wideo z Ukraińcami późnym poniedziałkowym wieczorem, że porozumienie w sprawie nowych sankcji wobec Rosji trwało zbyt długo w Europie. Zwrócił uwagę, że najnowszy pakiet sankcji UE został wprowadzony prawie dwa miesiące temu. Brytyjski portal telewizyjny Sky News poinformował o tym we wtorek rano.

Źródło: AP

W przemówieniu do obywateli Ukrainy Zełenski powiedział, że jest wdzięczny Przewodniczącemu Rady Europejskiej Charlesowi Michelowi za „próbę znalezienia koniecznych kompromisów”, aby te środki mogły zostać podjęte.

„Rosjanie muszą zapłacić znacznie wyższą cenę za swoją agresję” powiedział prezydent Ukrainy.

„Kluczowym punktem jest oczywiście ropa. Jestem przekonany, że Europa i tak musi zrezygnować z rosyjskiej ropy i produktów naftowych. Bo to niezależność samych Europejczyków od „Visu do rosyjskiej broni energetycznej. , im pełniejsze, im bardziej naftowe będzie odłączenie od Rosji, tym więcej Europa na tym skorzysta.” ogłasza Zełenski.

Polski premier nazywa rosyjskie embargo na ropę triumfem solidarności i jedności

Premier Polski Mateusz Morawiecki nazwał embargo Unii Europejskiej na rosyjską ropę zwycięstwem solidarności i jedności w Radzie Europejskiej i Unii Europejskiej. Polska agencja informacyjna PAP podała we wtorek rano.

KK22 Bruksela - Premier Polski Mateusz Morawiecki przyjeżdża na nadzwyczajny dwudniowy szczyt prezydentów i premierów Unii Europejskiej na temat wojny na Ukrainie i sytuacji energetycznej w UE 30 maja 2022 r. w Brukseli.

KK22 Bruksela – Premier Polski Mateusz Morawiecki przyjeżdża na nadzwyczajny dwudniowy szczyt prezydentów i premierów Unii Europejskiej na temat wojny na Ukrainie i sytuacji energetycznej w UE 30 maja 2022 r. w Brukseli.

Źródło: Geert Vanden Wijngaert

Późnym poniedziałkowym wieczorem, po pierwszym dniu specjalnego szczytu przywódców UE w Brukseli, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił, że wysocy urzędnicy UE osiągnęli porozumienie w sprawie embarga na import rosyjskiej ropy.

Po rozmowach Morawiecki powiedział: „Udało nam się przełamać impas. Po kilkugodzinnej dyskusji ustaliliśmy, że szósty pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej będzie zawierał sankcje wobec ropy. Jest to bardzo ważne, ponieważ ropa jest jednym z głównych źródeł dochodów, które Kreml następnie używa do prowadzenia wojny na Ukrainie”. I dodał: „Bez rozwiązania tego problemu trudno byłoby mówić o skutecznej walce z machiną wojenną (prezydenta Rosji Władimira) Putina”.

Polski premier powiedział, że mimo pesymizmu i wątpliwości, starania dyplomatyczne Komisji Europejskiej, Polski i kilku innych krajów członkowskich Unii Europejskiej się sprawdziły.

„Mieliśmy szczególny obowiązek przekonać naszych partnerów z Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Słowacji i Węgier”, Wyjaśnił Morawiecki. „I mogę powiedzieć, że nam się udało. Wymyśliliśmy mechanizm wyjścia z tej trudnej dla wielu sytuacji, z tego impasu, w którym tkwimy, ale mogę powiedzieć, że dziś ponownie wygrał w Radzie Europejskiej i w Europie. Unia, solidarność i jedność” dodał polski premier.

Według Morawieckiego embargo na rosyjską ropę to bardzo ważna wiadomość dla bezpieczeństwa Polski i Europy oraz bardzo dobra wiadomość dla Ukrainy, która walczy o swoją niepodległość i suwerenność.

Poinformował też, że przywódcy Unii rozmawiali także o udzielaniu pomocy wojskowej i humanitarnej Ukrainie oraz kwestiach związanych z eksportem zboża i że tematy te zostaną ponownie omówione na szczycie przywódców UE we wtorek.

Autorski:
TASR, tac

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.